Ana Sayfa Avrupa 18 Mart Politik Tutsaklarla Uluslararası Dayanışma Günü…

18 Mart Politik Tutsaklarla Uluslararası Dayanışma Günü…

18 Mart Politik Tutsaklarla Uluslararası Dayanışma Günü

18 Mart, Uluslararası Kızıl Yardım örgütü tarafından 1923 yılında Paris Komününe atfen (18 Mart – 28 Mayıs 1871) Politik Tutsaklarla Uluslararası Dayanışma Günü ilan edildi.

Tarihsel kesintiler olsada bugüne kadar her 18 Mart`da uluslararası planda kapitalizme, emperyalizme, faşizme  ve her türden gericiliğe karşı ulusal veya sınıfsal kavgalarda tutsak düşenlerle dayanışmayı büyütmek için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Almanya`da TKP/ML, PKK, DHKP-C gibi devrimci örgütlerin faaliyetçisi olmakla suçlanan  devrimci tutsaklar için, tutuklanan veya soruşturma açılan antifaşistler için, ROTE HILFE çok çeşitli dayanışma etkinlikleri düzenlemekte ve düzenlenen etkinliklerde yer almaktadır.

Her yıl 18 Mart`da olduğu gibi bu yılda Politik tutsaklarla dayanışmak için ” Tüm Politik devrimci Tutsaklara Özgürlük!” talebiyle etkinlikler, açıklamalar ve mitingler yapılacak.

12 Mart 2019 tarihinde, Almanya`da TKP/ML davası tutsakları SEYİT ALİ UĞUR ve DENİZ PEKTAŞ, Leyla Güvenin Direnişine Destek için, 18 Mart`a kadar sürdürecekleri 5 Günlük Açlık Grevine Başladılar !

Münihte görülmekte olan TKP/ML Komünistler davasının 12 Mart duruşmasında, devrimci komünist tutsaklardan SEYİT ALİ UĞUR ve DENİZ PEKTAŞ mahkemenin bitimi sırasında bir açıklama yaparak, Leyla Güvenin sürdürdüğü açlık grevi direnişi ve Türkiye, Türkiye Kürdistanı hapishanelerinde devrimci, yurtsever tutsakların tecrite ve baskılara karşı sürdürdükleri açlık grevleriyle dayanışmak için 12 Mart`da, 18 Mart`a kadar sürdürecekleri 5 Günlük Açlık Grevine Başladılar !  

Seyit Ali Uğur -JVA Gablingen, Am Fliegerhorst 1, 86456 Gablingen / Almanya

Deniz Pektaş – JVA München, Stadelheimer Str. 12, 81549 München / Almanya

Tüm devrimci demokrat kesimler 18 Mart etkinliklerine katılarak, Politik Tutsaklarla Uluslararası Dayanışma Gününde, tutsaklara kart, mektup, kitap vb. yollayarak, hapishanelerde tutsak edilen tüm devrimcilerle dayanışmayı yükseltmelidir.