Ana Sayfa Haberler 19-22 Aralık Hapishaneler Katliamı Unutulmayacak

19-22 Aralık Hapishaneler Katliamı Unutulmayacak

19 Aralık 2000’de F tipi hapishanelere geçişin önünü açmak için, 20 cezaevine yönelik “Hayata Dönüş” adı altında gerçekleştirilen saldırı operasyonunda ve onlarca devrimci tutsak katledildi.

19 Aralık 2000 tarihinde, Türkiye hapishaneleri eşine az rastlanır bir vahşete tanıklık etti. “Hayata Dönüş” adı verilen ve cezaevlerindeki devrimci tutsakların iradesini kırmaya yönelik olarak saldırı düzenlendi. Saldırıya direnerek karşı koyan devrimci tutsaklardan 30 devrimci tutsak katledildi, yüzlercesi yaralandı.

2000 yılı sonbaharında hapishanelerde koğuş sisteminin yerine getirilmek istenen F-tipi cezaevi uygulamasına karşı çıkan devrimci tutsaklar, 19 talep öne sürerek süresiz açlık grevine başladılar. 20 Ekim’de başlayan açlık grevi, 45. günde ölüm orucuna dönüştürüldü ve bunun üzerine 19 Aralık 2000’de 20 cezaevinde aynı anda “Hayata Dönüş Operasyonu” adıyla bir katliama başlandı. Saldırıya direnerek karşı koyan devrimci tutsaklardan 30 devrimci tutsak katledildi, yüzlercesi yaralandı.

“Hayata Dönüş Operasyonu” adı altında yaşanan katliamın üzerinden 18 yıl geçti.

Faşist Türk devletinin bugünde hapishanelerde devrimci tutsaklara yönelik baskı ve saldırısı devam ediyor. Katliamın 18. yılı vesilesiyle Türkiyede ve Avrupa`da çeşitli etkinlikler düzenleniyor.