Ana Sayfa Haberler 2 Temmuz 1993`de Sivas`ta Katledilenler Sarıgazi’de yapılan kitlesel yürüşle anıldı

2 Temmuz 1993`de Sivas`ta Katledilenler Sarıgazi’de yapılan kitlesel yürüşle anıldı

HABER MERKEZİ- 2 Temmuz Sivas Katliamı devrimci demokrat kurumların çağrısıyla Sarıgazi’de yapılan kitlesel yürüyüşle anıldı. Anmada saldırılara karşısında örgütlü bir güç olarak durulmasının önemi vurgulandı.

Vatan İlköğretim Okulu önünde toplanan kitle “Bozuk düzende sağlam çark olmaz! Sivas ‘93 unutmadık, unutturmayacağız!” ve “Baskılara, gericiliğe ve asimilasyona geçit yok!” yazılı pankartlar açtı. Sivas’ta katledilenlerin resimleri ile cemevlerinin pankartı arkasında yürüyüşe geçildi.

Demokrasi Caddesi boyunca sloganlar ve ajitasyonlar eşliğinde yüründü. Demokrasi Caddesi’nin girişinde saygı duruşunda bulunulmadan önce şunlar ifade edildi:

“Bundan tam 26 yıl önce Sivas’ta onlar bozuk düzende sağlam çark olmaz diyen Pir Sultan’ı, küllerinden yeniden doğanları anmak için buluşmuşlardı o kavruk temmuz ayında.

Nesimi’nin derisini yüzen cellatlara karşı güçlerini birleştirmek için buluştular Sivas’ta.

Pir Sultan’a atılan gülün hesabını sormak, yıllarca katliama uğrayan, zulme uğrayan ama baş eğmeyen yiğitlerin hesabını sormak için,

Kadılar müftüler fetva yazarsa

İşte kemend, işte boynum asarsa

İşte hançer, işte kellem keserse

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan diyenleri anmak için,

‘Akarsuyum yansam da kül olup savrulsam da’ diyerek susturulmaya çalışılan ozanların hesabını sormak için toplandılar.

Onlar ‘yârin yanağından gayrı paylaşmak için her şeyi’ diyen dünyanın kurtuluşunu sosyalizm mücadelesinde gören devrimcilerin hesabını sormak için bir araya geldiler.

Ancak kıydılar canlarımıza 12’sinde Koray’dan 66’sında Asım Bezirci’ye Alevisi, Sünnisi, Türkü-Kürdü ile Hollandalı Carina Cuanna’ya kadar kıydılar canlarımıza.”

Saygı duruşunun ardından ortak açıklama okundu. Açıklamada şunlar dile getirildi: “26 yıl önce Pir Sultan Abdal Anma Şenlikleri için bir araya gelen onlarca ilerici devrimci, aydın, yazar, Alevi inancına mensup yüzlerce insan, eğri zamanda doğru söz söyleyenlerin mirasını devam ettirmek için semaha durmuştu. Dili, inancı, kimliği, emeği yok sayılanlar Pir Sultan’ın direncini kuşanmaya gitmişti. Fakat kendinden olmayana yaşam hakkı tanımayanlar Sivas’ta bir kez daha iş başındaydı. Tıpkı Dersimde, Maraş’ta, Zilan’da, Çorum’da, Gazi’de olduğu gibi…”

Katliamın tarihçesinin aktarıldığı ve davanın zamanaşımına uğratılmasının teşhir edildiği açıklamada, katliamlar karşısında örgütlü bir güç olma ve mücadele çağrısıyla sonlandı.

Basın açıklamasının ardından kitle Eski Ankara Caddesi trafiğe kapatarak Sarıgazi Cemevi’ne yürüdü. Sarıgazi Cemevi’ndeki geçilmesinin ardından başlayan anma programında sıklıkla, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek!”, “Sivas’ı unutma unutturma!” sloganları atıldı. Geçtiğimiz yıllara göre daha kitlesel geçen yürüyüşe büyük bir coşku ve öfke hakimdi.