Ana Sayfa Avrupa “Alnında Kılıç Yarası/Armenak” Belgeselinin Gösterimi 31 Ocak’ta Atina’ da Gerçekleştirilecek!

“Alnında Kılıç Yarası/Armenak” Belgeselinin Gösterimi 31 Ocak’ta Atina’ da Gerçekleştirilecek!

Proletarya Partisinin 1. Konferansında karar altına alınan ve her yıl Ocak ayının son haftası çeşitli anma etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen “Parti ve Devrim Şehitlerini Anma” etkinliği Yunanistan’ın Atina kentinde 31 Ocak 2020 / Cuma günü gerçekleştirilecek.

Anma etkinliği kapsamında, TKP/ML kadrolarından Armenak Bakır anısına Mayıs Kolektifi tarafından hazırlanan “Alnında Kılıç Yarası / Armenak” belgeseli gösterilecek. Beş yıl gibi uzun ve meşakkatli bir çalışmayla gerçekleştirilen ve 5 Ekim 2019’da Köln’de Galası yapılan, Armenak’ı tanıyan dostları, yoldaşları ve ailesi ile gerçekleştirilen röportaj, belge ve anıların yer aldığı belgesel çalışması Armenak Bakır Şahsında Parti ve Devrim Şehitleri anısına yapılan etkinlik kapsamında gösterilecektir.

Armenak Bakır (Orhan Bakır); TKP/ML üyesi olarak Türkiye Devrimci Hareketinin ve emekçi halkımızın belleğinde önemli bir yer edinmiştir. Komünist kimliğinin yanı sıra, Ermeni milliyetine mensup bir aileden gelmesi nedeniyle de egemenlerin özel hedefi haline gelmiştir. 13 Mayıs 1980 günü bir cezalandırma eylemi sırasında girdiği çatışmada katledilen Armenak Bakır yoldaş, faaliyet yürüttüğü her alanda onu tanıyanların hafızasında asla silinmeyecek izler bırakmıştır. Aradan geçen yıllar devletin ona olan kininden hiçbir şey kaybettirmediği gibi, onu tanıyanların da yüreğinden ve bilincinde edindiği yeri silememiştir.

Böylesi bir Komünisti gelecek nesillere aktarmayı, Onu ve mücadelesini anlatmayı hedefleyen Belgeselin “Parti ve Devrim Şehitlerini” anma etkinlikleri kapsamında Atina’daki gösterimine tüm dostlar, yoldaşlar ve hakımız davetlidir.

Tarih : 31 Ocak 2020 /Cuma

Saat : 19:00

Yer : Atina Ekonomi Üniversitesi Anfisi