Ana Sayfa Avrupa Aralık ayı katliamları, Basel’ de kitlesel yürüyüş ile protesto edildi

Aralık ayı katliamları, Basel’ de kitlesel yürüyüş ile protesto edildi

Aralık ayında gerçekleşen Maraş, 19 Aralık ve Roboski katliamı, Basel’ de aralarında İsviçre PARTİZAN, Dem-Kurd, MLKP, MKP, TKİP, PDD gibi devrimci-yurtsever örgütlerce düzenlenen bir yürüyüşle protesto edildi.

Aralık ayı katliamları, Basel’ de kitlesel yürüyüş ile protesto edildi
Aralık ayı katliamları, Basel’ de kitlesel yürüyüş ile protesto edildi

Dreirosen Park’ ta toplanan kitle, burada sloganlarla katliamları lanetlerken, Türk devletinin Rojava’ ya dönük işgal ve saldırı planları yapılan konuşmalarla protesto edildi.

Bin civarında kitlenin katılım sağladığı yürüyüşte, başlama alanında, Komite adına yapılan konuşma ile, Aralık ayı katliamları protesto edilerek, zindanlara ve Türk devletinin Rojava’ ya yönelik saldırgan siyaseti de lanetlenerek, sessiz kalınmayacağı ifade edildi.
Yürüyüş boyunca kitle tarafından Türk devletini ve katliamları lanetleyen sloganlar atıldı.
Özellikle Leyla Güven’in şahsında yürüyen açlık grevleri özgülünde hapishanelere karşı duyarlı olunması ve Rojava’ ya yönelik saldırılara karşı durulması yürüyüşe damga vurdu.
Ayrıca 23 Aralık Pazar günü Basel ve Zürih’te katliamlarla ilgili paneller gerçekleştirilecektir. Zürih’ te Dem-Kurd’de gerçekleşecek olan panel, Birleşik Devrim bileşenleri ve İsviçre PARTİZAN tarafından organize edilecektir. İsviçre PARTİZAN ‘ ın aynı zamanda panelist olarak katılacağı panel, saat 14:00’ te başlayacaktır.