Ana Sayfa Avrupa Atina’da coşkulu 1 Mayıs kutlaması

Atina’da coşkulu 1 Mayıs kutlaması

1 Mayıs kutlaması Atina’da kitlesel ve coşkulu bir şekilde gerçekleşti. Saat 10.00’dan itibaren başlayan bir çok yürüyüş ve miting gerçekleştirildi. Syntagma meydanı, Politeknik ve Omania meydanına çeşitli Yunan sol grupları ayrı ayrı çağrı yaptı. Yapılan çağrılara on binlerce emekçi katılım sağladı.

Atina'da coşkulu 1 Mayıs kutlaması
Atina’da coşkulu 1 Mayıs kutlaması

YKP(m-l) saat 11.00’de Omania Meydanında toplanma çağrısı yaptı. Partizan’da YKP(m-l) ile birlikte yürüyüş kolundaki yerini aldı.

Saat 12.00’de başlayan yürüyüş ABD emperyalizminin konsolosluğunda son buldu. Yürüyüş esnasında TKP/ML ve TİKKO bayraklarıda açıldı.

Yürüyüş boyunca Türkçe ve Yunanca “Yaşasın 1 Mayıs”, “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak” sloganları sıklıkla atıldı. SYRİZA hükümeti, AB ve ABD emperyalizminin sıklıkla protesto edildiği sloganlar yanında, Suriye, Venezüele ve Filistine yönelik müdahaleler bu 1 Mayıs’ta işçi ve emekçilerin gündemi oldu.

Yürüyüş boyunca “Her yer taksim, her yer direniş”, “Yaşasın partimiz TKP/ML, Halk ordusu TİKKO, TMLGB”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Marks-Lenin-Mao önderimiz İbo savaşıyor TİKKO” sloganları sıklıkla atıldı.

ABD Emperyalizminin Konsolosluğunda sonlanan yürüyüş sonrası kitle dağıldı.