Ana Sayfa Avrupa ATİNA’DA KOMÜNİST ÖNDER İBRAHİM KAYPAKKAYA ANILDI

ATİNA’DA KOMÜNİST ÖNDER İBRAHİM KAYPAKKAYA ANILDI

Katledilişinin 46. yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Atina’da düzenlenen bir etkinlik ile anıldı.

TKP/ML tarafından düzenlenen anma programı saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşu ardından yapılan açıklamada; ‘Onu anmak ve fikirlerini zaferle taçlandırmak bizim için hem tarihimize bir borç hem de geleceğimize karşı olan sorumluluğumuzdur. Bu yıl aynı zamanda 70. doğum yılını kutladığımız Kaypakkaya yoldaş, hem ülkemiz devrimi hem de enternasyonal proletaryanın mücadelesi için vazgeçilmez köşe taşlarından biridir. Kaypakkaya yoldaş Türkiye Devrimci Hareketi içerisinde büyük bir çıkış ve köklü bir kopuşun adı olmuştur’ denildi. Aynı zamanda Kaypakkaya yoldaşın döneminde, tüm reformist revizyonist ve oportünist akımlara karşı bayrak açtığı ve bu bayrağın proletaryanın kızıl bayrağı olduğu belirtildi. ‘Kemalizmin faşist niteliği ve komprador sınıfsal karakterini teşhir ederek, ulusal soruna dair yürüttüğü ciddi tartışmaların şovenizme ve sosyal şovenizme keskin bir bıçak gibi saplandığı’ belirtilen konuşmada; TKP/ML’nin kuruluş sürecinin nasıl hazırlanıldığı anlatıldı. 47 yıllık deneyim ve birikimi ile mücadelede ısrar ve sürekliliğini 1. Kongre’sini başarıyla gerçekleştiren Proletarya Partisinin günümüzde daha güçlü estirilen tasfiyecilik, reformizm ve revizyonizm rüzgarına karşı kongre şiarını ‘1. Kongre çizgisinde; Proleter Devrimciliği Kuşan, Tasfiyeciliğe Meydan Oku, Gerilla Savaşını Yükselt’olarak belirlediği vurgulandı.

Ardından TKP/ML MK-SB ‘nin ‘Egemenlerin Sırrına Eren, Sır vermeyen Komünist Öndere’ dair yaptığı açıklama okundu. TKP/ML adına yapılan konuşmaların ardından anma programı, şiir dinletisi ile devam etti. Anmaya, Türkiyeli devrimci güçler de katılım sağlayarak ve mesajlarıyla destek verdi.

MKP Ellada Komitesi’nin anmaya dair mesajında; ilk olarak “Sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya yaratma kavgasında yitirdiklerimizi andığımız bu günde yüzümüz düşmana, sırtımız dağlara dönük, siper yoldaşlarımızla omuz omuza olmanın coşkusuyla merhaba” denilerek selamlama yapıldı. Ardından; “TKP/ML’li siper yoldaşlarımızın Devrim ve sosyalizm mücadelesindeki ısrarlı duruşları her türlü faşist baskıya karşı silah elde direnişlerine büyük bir saygı duyuyor ayrı bir önem atfediyoruz. Direngen ardıç misali engin dağların zirvelerine tutunmuş bu iradenin İBO’cu damardan beslendiği açıktır. Kısa bir süre önce ‘PROLETER DEVRİMCİLİĞİ KUŞAN, TASFİYECİLİĞE MEYDAN OKU, GERİLLA SAVAŞINI YÜKSELT,’ şiarı ile gerçekleştirmiş olduğunuz 1. Kongre ile bu konumlanışın daha üst bir aşamaya taşınacağı konusunda siper yoldaşlarımıza güvenimiz tamdır” denildi.

MLKP adına yapılan selamlamada ise; ’Kürt sorununa yönelik gelişkin çizgisiyle işkencede ser verip sır vermeme geleneğini yaratmasıyla İbrahim Kaypakkaya yoldaşımız, 71 devrimci atılım sürecinin önemli bir noktasında durmaktadır. TKP/ML’nin kurucusu ve önderi, partimizin Onur Üyesi İbrahim Kaypakkaya yoldaşımızın ölümsüzlüğe uğurlanışının 46. Yılında Kaypakkaya yoldaş şahsında; Deniz GEZMİŞ, Yusuf ASLAN, Hüseyin İNAN, Haki KARER, Ferhat KURTAY, Necmi ÖNER, Eşref ANYIK, Mahmut ZENGİN, Hasan OCAK, Destan TEMMUZ ve Mayıs Şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyor tarihimizin mihenk taşları şehitlerimize devrim sözümüzü bir kez daha yineliyoruz’ denildi.

Ardından TKP/ML önderliğinde savaşan TİKKO gerillaları tarafından hazırlanan “GERİLLA DÖRT MEVSİM” isimli belgesel ve 18 Mayıs’a ilişkin sinevizyon gösterimi yapıldı.

Sinevizyon gösterimi ardından etkinlik sonlandırıldı.