Ana Sayfa Avrupa AvEG-Kon : Basına ve Kamuoyuna

AvEG-Kon : Basına ve Kamuoyuna

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) tarafından yapılan açıklamayı haber değeri taşıdığı için olduğu gibi yayınlıyoruz.

„Basına ve kamuoyuna

İstanbul`da polis terörü sürüyor
ETHA çalışanları ve sosyalistlere özgürlük!

Etkin Haber Ajansı, (ETHA), Atılım gazetesi yeni bir baskına uğradı ve 6 gazeteci gözaltına alındı. 15 Haziran’da İstanbul’daki ETHA bürosunu ve Atılım gazetesini basan polis, ajansın ve gazetenin bütün teknik malzemelerine, bilgisayarlarına, telefonlarına el koydu. Gazeteciler İsminaz Temel, Serdal Işık, Havva Cuştan, Mehmet Acettin, Deniz Bakır ve Ozancan Sarı gözaltına alındılar.

ETHA’yı basan polis, baskın esnasında büroda misafir olarak bulunan Gülçin Aykul’u da gözaltına aldı. ESP Genel Başkan Vekili Şahin Tümüklü ve ESP üyesi Hüseyin İldan, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK Üyesi Ezgi Bahçeci ile ÖGK üyesi Yaren Tuncer’de evleri basılarak gözaltına alınmış bulunuyor.

Sosyalistlerin 23 Haziran İstanbul belediye başkanlığı seçimlerine dair çıkardığı “İstanbul Sokakta” gazetesini dağıtmalarına tahammül edemeyen polis, sosyalistleri ve ETHA muhabirlerinin haber yapmalarını “cumhurbaşkanına hakaret” ve “halkı silahlı isyana teşvik” suçlamalarıyla gözaltına almıştır.

Bu saldırıyla, diktatörlüğün saldırılarına, sansürüne boyun eğmeyen, ezilenlerin, sokağın sesi olan ETHA susturulmaya çalışılmaktadır.

Bu saldırı, basın özgürlüğüne, düşünce ve ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına, söz, eylem ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır.

Bu saldırı, gazeteciler ve sosyalistler şahsında AKP faşizmine biat etmeyenlere, tüm muhaliflere yönelik bir saldırıdır.

Bu saldırıyla, basın özgürlüğü bir kez daha ayaklar altına alınıyor. Yalana karşı gerçeğin, kapitalizme karşı işçi ve emekçilerin, erkek egemenliğine karşı kadınların sesi soluğu ETHA susturulmaya çalışılıyor.

Bu saldırıyla, 23 Haziran İstanbul yerel seçimlerinde burjuva saflaşmalara karşı ezilenleri politik bir güç olarak sokakta olmaya davet eden ve örgütlemeye çalışan ESP susturulmaya çalışılıyor.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) olarak, ETHA’ya, ESP’ye, SKM’ye yönelik bu saldırıyı şiddetle protesto ediyoruz. Gözaltına alınan sosyalistler derhal serbest bırakılmalıdır.

AvEG-Kon olarak, basın özgürlüğünden, söz, eylem ve örgütlenme özgürlüğünden yana olan tüm kişi ve kurumları gözaltında olan gazetecilere, sosyalistlere sahip çıkmaya, sokak eylemleriyle protesto etmeye, tüm teknik cihazlarına el konulan ETHA ile dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

AvEG-Kon
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu“