Ana Sayfa Avrupa AvEG-Kon, Leyla Güven’e destek ve Tecrite karşı açlık grevine devam ediyor

AvEG-Kon, Leyla Güven’e destek ve Tecrite karşı açlık grevine devam ediyor

AvEG-Kon`dan yapılan açıklama:

Tecrite ve Faşizme Karşı Süresiz Açlık Grevi!

Tecrite ve Faşizme Karşı Süresiz Açlık Grevi!

Türk devletinin 7 Haziran 2015’den bu yana Türkiye ve Kürdistan’da halklarımıza, tüm ezilen kesimlere karşı geliştirdiği, zaman zaman katliamlara varan faşist saldırganlık ve terörünün temel hedeflerinin başında Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan bulunmaktaydı. Binlerce tutsağı ilgilendiren ama onun üzerinde en ağır ve kapsamlısı uygulanan tecrit saldırısıyla ezilen Kürt halkına boyun eğdirilerek, kazanımları yok edilmek isteniyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Leyla Güven’in 7 Kasım 2018 tarihinde Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan üzerindeki tecridin son bulması talebiyle başlattığı süresiz açlık grevi ayları, mevsimleri devirdi.

Hewler’de Nasır Yağız, Strasburg’da Kürt aktivistlerinin eylemi ayları geride bırakırken, dünyanın daha birçok kentinde açlık grevi eylemleri sürmektedir.

Faşist Erdoğan/AKP diktatörlüğünün başta Sayın Öcalan üzerindeki tecrit saldırısı olmak üzere, hapishanelerdeki hak gasplarına, toplum üzerindeki baskılara karşı Türkiye ve Kürdistan hapishanelerinde 16 Aralık’ta 330 tutsağın başlattığı açlık grevi direnişi 5 bini aşkın tutsağın 1 Mart’ta katılımları ile yeni bir evreye ulaşmıştır. Yine 1 Mart’dan itibaren aralarında dört sosyalist tutsak; Hülya Gerçek, Muhabbet Kurt, Aydın Akyüz ve Ali Haydar Saygılı’nın da bulunduğu devrimci tutsakların süresiz açlık grevine başlamasıyla faşist şeflik rejimine karşı direniş cephesi giderek genişlemektedir.
Leyla Güven’in ve diğer direnişçilerin tecride son verilmesi talebi en asgari düzeyde uluslararası hukuğa ve sözleşmelere bağlılığın gereği olarak Türk devleti tarafından yerine getirilmelidir.

Başta Leyla Güven olmak üzere açlık grevi yapanların sağlık durumları hızla kötüleşmektedir. Neredeyse her gün yeni can kayıpları haberlerinin geldiği hapishanelerde şimdiye kadar 6 tutsak yaşamını yitirirken Almanya’da da Uğur Şakar hayatını kaybetti. Daha fazla can kaybının yaşanmasını istemiyoruz!

Türk devletinin faşist saldırılarını ve katliamlarını görmezlikten gelen CPT, Avrupa Komisyonu, BM gibi kurumlar ve Avrupa devletleri, sessizlikleriyle ve askeri, ekonomik ve siyasi destekleriyle Türk devletinin suçlarına ortak olmaktadırlar. Faşizmin zulmünü yaşamış Almanya ve Avrupa’nın faşist Erdoğan diktatörlüğüne ve estirdiği devlet terörüne sundukları desteği protesto ediyoruz.

Tecride ve faşizme karşı 1-5 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz 5 günlük açlık grevini eylemcilerden Özkan H. Özdemir daha ileri bir aşamaya, Süresiz Açlık Grevi’ne çevirerek, yeni bir direniş mevzisi yaratmaktadır.

Süresiz açlık grevi direnişimizin talepleri:
• Leyla Güven haklıdır, 5 bini aşkın tutsağın, Hewler, Strasburg ve diğer yerlerdeki direnişçilerin talepleri karşılanmalı, tecrit derhal kaldırılmalıdır.
• CPT, AK, BM Türk devletinin uluslararası sözleşmeleri ve temel insan haklarını çiğnemesine karşı acilen harekete geçmelidir.
• Avrupa devletleri, açlık grevcilerinin taleplerini görmezden gelmeye son vermeli, bu taleplerin karşılanması için Türk devleti üzerinde baskı kurmalıdır.

AvEG-Kon
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu