Ana Sayfa Avrupa Avrupa kentlerinde Kadınlar 8 Mart`ta Sokaklardaydı

Avrupa kentlerinde Kadınlar 8 Mart`ta Sokaklardaydı

ULM : Mor-Kızıl Kollektif, SKB, ADKH, SYKP Kadın Meclisi,Yeni Kadın ve MLPD tarafından çağrısı yapılan 8 Mart etkinliği için kadınlar Ulm şehir merkezinde toplandı. Etkinliğe Rebell ve DKTM de destek verdi.
Etkinlik için çadır açan kadınlar, çeşitli bayrak, pankart ve dövizler açarak,günün önemine vurgu yaptılar. Almanca olarak yapılan konuşmalarda ve atılan sloganlarda, sorunlarını dile getiren kadınlar, erkek egemen sisteme ve sömürüye karşı mücadelede kararlılık mesajı verdiler.

WUPPERTAL : Wuppertal de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınların Birlik ve Mücadele gününde  Alman, Kürt ve Türkiyeli Devrimci ve emekçi Kadınların organize ettiği  katılımın yoğun olduğu bir Yürüyüş gerçekleştirildi.

MLPD`li ve Enternasyonal devrimci Kadın kurumları 8 Mart`ın 162. mücadele yılına ilişkin konuşmalar gerçekleştirerek, sistemin Kadınlar üzerindeki çifte baskısına ve erkek egemen sisteme karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptılar. Yürüyüş boyunca Açlık grevi direnişinde olan Leyla Güven ile dayanışma mesajları verildi.Yürüyüş boyunca „Kinder oder keine, Entscheiden Wir alleine“ Weg mit§ 218+§219 a!“ Gegen Seximus und Gewalt an Frauen!“Nein zu MiniJop+Minilohn! Gleich Lohn für gleiche Arbeit!“ ” Jin Jiyan Azadı” gibi çeşitli slogan zılgıttlarla yürüyüş sonlandırıldı.

ARNEHM : HEG adına 16 yıldan bugüne her yıl kitlesel kutlanan 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü kitlesel katılımla kutlandı.. Geçen yıla oranla katılım az olmasına rağmen, kadınların dik duruşu, kararlılığı ve coşkulu oluşu en göze çarpan özellikti. Her yıl olduğu gibi bu 8 Mart gününde katılımcılar tarafından rijn nehrine erkekler tarafından katledilen kadınlar anısına güller atıldı.

Etkinlik, salon toplantısıyla anma devam etti. HEG açılış konuşma sonrası, HEG adına Fidan tarafından savaş, kadın ve çocuklar konulu oldukça detaylı bir sunum yaptı ve kendi yaşadıklarından cesurca örnekler sundu. Kadın olmadan, kadınlar katılmadan ileri adımlar atılamaz diyerek erk toplumuna ve erkek şiddetine vurgu yaptı. Şengal, Rojova, Sudan`da kadın ve kız çocuklarına taciz, tecavüz ve katliamları istatistikler vererek sundu. Kadının Kurtuluşunu örgütlü mücadeleye katılmakta gördüğünü  belirtti. Etkinliğe müziğiyle Suzan -Nazım ikilisi coşku kattılar.

STUTTGART : Stuttgart’ta iki ayrı kitlesel 8 Mart Yürüyüşü gerçekleştirildi
8 Mart Dünya emekçi Kadınlar günü Stuttgart’ta iki ayrı miting ve yürüyüşle kutlanıldı.
Schlossplatz meydanında saat: 16:30’da iki ayrı noktada toplanan yoğun katılımlı mitingler gerçekleştirildi. 8 Mart Eylemliklerinden birini gerçekleştiren Stuttgart Kadın Platformu içinde Türkiyeli Demokratik Kurumlar,MLPD, Çeşitli Göçmen Kadın örgütlenmeleri yer aldı. Diğer bir 8 Mart etkinliğini ise Stuttgart Verdi Sendikası, DiDF ve yine aynı zamanda Antifaşist güçlerinde içinde yer aldığı Platform öncülüğünde gerçekleştirildi.

Aynı noktalarda toplanan eylemliklerde değişik yönlere doğru yürüyüşler gerçekleştirildi.Oldukça yoğun katılımlı ve coşkulu geçen yürüyüşlerde sloganlar canlı atılırken çeşitli müzik enstrümanlarıyla da eşlik edildi. Stuttgart Kadın Platformu yürüyüşü belediye binası önünde çekilen halaylarla son buldu. Sendika ve Antifaşist kurumların öncülüğünde gerçekleşen yürüyüş işe Verdi binası önünde bulunan ve bugün meydana Clara Zetkin Meydanı ismi resmi olarak takılan meydanda yapılan konuşmalarla bitirildi. Ardından ise Verdi sendika binası içinde Rosa Luxemburg sergisi ve kısa bir müzikli etkinlik gerçekleştirildi.

LIEGE : 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle aralarında Mor Kızıl Kolektif‘in de bulunduğu bin kadın Belçika’nın Liege şehrinde bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdi. 8 Mart’ı yaratanların selamlandığı yürüyüşte kadınlar çeşitli pankart ve flamalarla yerlerini aldılar.

Oldukça coşkulu geçen yürüyüşte yerini alan Mor Kızıl Kolektif faaliyetçisi kadınlar “8 Mart’ı yaratanları selamlarken, yaşatan kadınlar olarak özgürlüğümüzü aramak için sloganlarımız ve zılgıtlarımızla sokakları zapt ediyoruz, sokak kadının sesidir” dedi.

Yürüyüş kadın mücadelesini vurgulayan sloganlarla sonlandırıldı.

NÜRNBERG: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar mücadele günü, bugün Nürnberg Weisserturm meydanında saat 15.30 da başlayan kitlesel katılımla kutlandı.

“Nürnberg 8 Mart Kadın Platformu”bileşenlerinin organize ettiği Yürüyüşe katılım geçen yıllara kıyasla daha kitleseldi. Katılan tüm Kadın örgütlerinin 8 Mart`ın anlamına uygun bayrak, döviz ve pankartlarıyla yer aldığı yürüyüşe yüzlerce kadın katıldı.

Yürüyüşün önünde Kadınlar korteji yer alırken arka saflarda ise kadınların mücadele gününde yanlarında yer alan erkek sınıf kardeşleri ve yoldaşları yürüdü.
Mor-Kızıl Kolektif aktivisti kadınlarda yürüyüşte Bayrak ve Pankartlarıyla yer aldılar Yürüyüş  organizesinde aktif yer alan bileşenlerden olan MOR-KIZIL KOLEKTİF adına Miting aracından almanca konuşma gerçekleştirdiler ve çıkartmış oldukları almanca-türkçe bildirileri kitleye dağıttılar.
Yürüyüşün ortalarında yağan yoğun yağmura rağmen her renkten, her milliyetten anarşist, feminist, demokrat, devrimci, sosyalist, komünist, kadınlar yürüyüşünü sloganlar ve marşlarla coşkuyla sürdürdüler.