Ana Sayfa Avrupa Avusturya Demokratik Güçbirliği, Linz`de Aralık ayı katliamları üzerine Panel düzenliyor

Avusturya Demokratik Güçbirliği, Linz`de Aralık ayı katliamları üzerine Panel düzenliyor

LINZ: Aralık ayı, tarihi katliamlarla dolu Türk devletinin faşist karakterini apaçık belli eden katliamlara tanıklık etmiştir. Aralık ayı ( Maraş, Roboski, Hapishaneler) katliamlarını lanetlemek, yaşanan süreci ve devrimci, demokratik görevleri tartışmak üzere; yukarı Avusturya Demokratik Güçbirliği, 21 Aralık Cumartesi günü Linz kentinde bir Panel düzenlemektedir.

24 Aralik 1978`de  Maraş’ta, farklı inançlara karşı düşmanlığın kanlı bir kıyımla günlerce sürdüğü bir katliam gerçekleşti. “Komünistlere ölüm” sloganı ile “Alevilere hayat hakkı yok” tekçiliğiyle buluştu. Devletin kolluk güçlerinin kontrolünde resmi rakamlara göre 111 çocuk, kadın ve erkek Alevi inancına mensup halkımız kör bıçaklarla, ateşli silahlarla, baltalarla katledildi. Alevi inancı ve kimliği böylelikle bir kez daha katliama uğradı.

Roboski’de “Terörle mücadele” sloganı “Kürtlere hayat hakkı yok” yaklaşımıyla, 28 Aralık 2011`de havalanan Uçaklarla 34 Kürt köylüsü “kaçaktan” dönerken acımasızca bombalanır. Lime lime parçalanır bedenler. Katledilen bu defa Kürt kimliğidir. Hedef alınan Kürdün özgürlük düşleridir. Ölümle bir kez daha Kürtler terbiye edilmeye, susturulmaya ve sinmeye zorlanır.

Faşist diktatörlük devleti yeniden yapılandırma sürecine hazırlarken, topyekün saldırı politikasının bir parçası olarak zindanlardaki devrimci tutsaklara yöneldi.

19-22 Aralık 2000’de onlarca hapishaneye binlerce kolluk gücü, ağır silahları ve öldürücü gazları ile Devrimci-komünist tutsakları katletmek ve halka mesaj vermek üzere operasyon gerçekleştirdi. 28 devrimci tutsak katledildi. Ölüm Orucu direnişinde olan tutsaklarda dahil yüzlercesi acımasız işkence tezgahlarında geçirilerek F tiplerine taşındı. Devrimci irade ile gösterilen direniş, katliamın karanlık yüzüne karşı bir  direniş manifestosu olarak tarih sahnesinde yerini aldı.

Faşizmin saldırıları, baskısı, asimilasyon, inkar ve imha politikasının en barbar hali Aralık ayında gerçekleşen bu katliamlarda görülebilir.

Tarihi, barbarlık, katliam ve işkencelerle dolu olan Türk devleti, bugünde aynı barbarlığını hız kesmeden sürdürmektedir. Demokratik muhalafete karşı faşist baskı ve tutuklamalar, Kürt Ulusuna ve siyasetçilerine yönelik imha ve esir alma politikaları, Suriye Kürdistanı- Rojava`ya dönük askeri işgalci saldırganlığı ve katliamları devam etmektedir. Türk hakim sınıflarının klikleri arasında süren dalaş ve çıkar çatışmasının giderek büyümekte olduğu süreçte, çeşitli milliyetlerden Türkiye halkının içten içe kabaran öfkesi de büyümektedir. Her türlü baskı ve zulme rağmen direniş, karşı koyus ve devrimci mücadele sürmektedir.

İşte, Aralık ayı katliamlarını lanetlemek, yaşanan süreci ve devrimci, demokratik görevleri tartışmak üzere; yukarı Avusturya Demokratik Güçbirliği, 21 Aralık Cumartesi günü Linz kentinde bir Panel düzenlemektedir. Gerçekleştirilecek Panele tüm göçmen işçi ve emekçiler, demokratik kesimler katılmaya çağrıldı.

AHM/ Avusturya

12/12/2019