Ana Sayfa Avrupa Avusturya’da Yeni Demokrasi ile dayanışma etkinlikleri düzenlendi

Avusturya’da Yeni Demokrasi ile dayanışma etkinlikleri düzenlendi

Yeni Demokrasi Gazetesi ile dayanışma etkinliğinin ilki Tirol-Wörgl’de gerçekleşti. Etkinliğe sanatçı Pınar Aydınlar, HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Gülay Songur ve Umuda Tohum Müzik grubu katıldı.

Dayanışma gecesi sunucunun yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Akabinde ise devrim, sosyalizm ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler adına saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından sanatçı Gülay sahne aldı. Daha sonra Yeni Demokrasi Gazetesi adına yapılan konuşmada, “kolektifimiz içinde yaşadığımız sağ tasfiyeci sürecin ardından Yeni Demokrasi olarak okurlarımızla buluştuk. 1 yıla yakın bir süredir yazılı ve dijital olarak okurlarıyla buluşan gazetemizle; işçilerin, emekçilerin ve bir bütün ezilen halk yığınlarının sesi olmaya çalıştık. İşçi grevlerinden kadın eylemlerine, Cumartesi Anneleri’nden devrimci-demokrat tutsaklara yönelik saldırılara karşı yükselen isyan çığlıklarını sayfalarımıza taşıdık, seslerine ses olduk” ifadeleri yer aldı.

“Gazetemiz kolektifimizin sesi, kolektif mücadelenin bir ürünü olmayı hedeflemiştir” cümleleriyle devam eden konuşmada, “bu hedefi ve anlayışı, her sayfasına, her sütununa, her yazısına harcanan ortak kolektif emekle gerçekleştirmeyi amaçladık. Her okurumuz, her dağıtımcımız gazetemizin birer muhabiri, yazarı ve editörü olmuşlardır” vurgusu yapıldı.

HDP milletvekili Meral Danış Beştaş da etkinliklere katılım sağladı ve konuşma yaparak HDP milletvekili, belediye başkanları ve HDP çalışanlarının devletin elinde esir olduğu ifade etti.

Sonrasında Umuda Tohum Müzik grubu sahne aldı. Türkçe ve Kürtçe seslendirilen ezgilerin ardından Pınar Aydınlar sahne aldı.

LINZ

Panel Linz Umut Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Panelde HDP miletvekili Meral Danış Beştaş, sanatçı Pınar Aydınlar ve Yeni Demokrasi temsilcisi sunumlarını gerçekleştirdiler.

Panelde Türkiye’deki siyasal gelişmeler ışığında 24 Haziran secimi ve sonrası süreci yorumlayan sunumlar yapıldı. Ekonomik krizin bütün kesimler üzerinde olumsuz etki yaptığı ve özellikle de işçiler, köylüler ve yoksulların kriz girdabında olduğu belirtildi. Toplumun ablukaya alındığı, sindirildiği, korkutulduğu bir dikta rejiminin altında yaşadığı belirtildi. Kürt ulusuna ve diğer ezilen halklara yönelik faşist ve şoven-ırkçı baskının daha da yoğunlaştırılıdığı vurgulandı. Basın ve medyanın tek elde toplandığını ve egemenlerin savunucusu ve politik uygulayıcısı durumunda olduğu belirtildi. Yasama, yürütme, yargı görevini üstlenen basın ve medya tam da faşizme uygun bir konumlanış içerisindedir.

Sunumlar sonrası kurumlar ve katılımcılara söz hakları verildi.

ST. PÖLTEN

Panel Kürdistan Demokratik Toplum Merkezi’nde gercekleşti. Yeni Demokrasiyle dayanışma kahavaltısından sonra halk söyleşisine geçildi. Siyasal sürece ve kürt ulusal sorununa ilişkin tartışmalar yürütüldü. Meral Danış Beştaş, Pınar Aydınlar Yeşiller Aşağı Avusturya Genel Sekreteri Hikmet Arslan da panelist olarak sunum gerçekleştirdi.. Daha çok Avusturya gündemine deginen Hikmet Arslan, göçmen kökenli kitlelerin ve Türkiyeli göçmenlerin Avusturya’daki eğitim ve ekonomik sorunlarına dair sunum yaptı. Mevcut sağcı ve ırkçı hükümete karşı mücadele çağrısı yapıldı.

NEUNKİRCHEN

Neunkirchen’de Yeni Demokrasi gazetesiyle dayanışma gecesi gerçekleştirildi. Dayanışma gecesinde Gülistan Keleş ve Grup Zaman sahne aldılar.

Ardından Yeni Demokrasi adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada 46 yıllık geleneğin taşıyıcıları olarak devrimci-sosyalist basını kitlelere ulaştırma çabası ve ısrarıyla Yeni Demokratik Devrim mücadelesinin sürdürüldüğü ifade edildi. İbrahim Kaypakkaya’nın bıraktığı komünist mirasın temelleri üzerinde yeşeren Yeni Demokrasi gazetesini sahiplenme çağrısı yapıldı. Yine Türkiye Devrimci Hareketi’nin önderleri Deniz, Mahir ve Mazlum Doğan’ı da anan içerikte bir konuşma gercekleştirildi.

Ardından Pınar Aydınlar sahne aldı. Aydınlar Hapishane sürecine ve hasta tutsakları sahiplenmeye dönük bir konuşma gercekleştirdi. Etkinlik Yeni Demokrasi’yle daha fazla dayanışma çağrısı ile sonlandırıldı.