Ana Sayfa Avrupa Basel`de Dersim Devrimci Güçbirliği İle Dayanışma Etkinliği (video)

Basel`de Dersim Devrimci Güçbirliği İle Dayanışma Etkinliği (video)

Basel`de Dersim Devrimci Güçbirliği ile dayanışma amaçlı bir etkinlik düzenlendi. Dersim`de oluşturulan devrimci güçbirliği nin çalışmalarının desteklenmesi, bu sahada nasıl ele alınması gerektiğine dair panel formatında gerçekleştirilen etkinlik, zengin sunum ve tartışmalarla geçti.

Basel`de Dersim Devrimci Güçbirliği İle Dayanışma Etkinliği
Basel`de Dersim Devrimci Güçbirliği İle Dayanışma Etkinliği

Kurumsal anlamda NCDK-S, FEDA,  İsviçre PARTİZAN, İGİF ve Devrimci CEPHE`nin yanısıra, eski HDP Muş milletvekili Demir ÇELİK ve DBP Dersim eski il eş başkanı Hülya YER katılım sağladılar.

İki bölüm şeklinde organize edilen ve Can TV`nin  yayınını gerçekleştirdiği etkinliğin ilk bölümü, katılımcıların sunumları ile gerçekleştirildi. İkinci bölümü ise soru-cevap şeklinde devam etti.

Panelde genel anlamda konuşmacılar tarafından Dersim`de mevcut parçalanmışlığın devletin tam da istediği bir durum olduğunu ve bu duruma son verilmesi gerektiği belirtildi. Kimi kurum temsilcileri ise, SMF adayının geri çekilerek, HDP`yi desteklemesi gerektiğini ifade ettiler.

Panelde konuşmasını gerçekleştiren İsviçre PARTİZAN temsilcisi ise, genel anlamda seçimlere, özelde de yerel seçimlere yaklaşımlarını ortaya koyarak, Türkiye`nin güncel politik atmosferinin genel sunumu içerisinde, seçimlerin niteliğini, egemenlerin bunu ele alışlarını, halka saldırılarını, devrimci, yurtsever, komünist güçlere dayatılan imha ve teslimiyet politikalarına karşı esas mücadelenin seçimlerle yürütülemeyeceğinin altını çizdi. Genel saldırıların özgün anlamda hedefinde Kürt ulusu ve ulusal hareketin olduğu, Kayyum politikalarının boşa çıkarılması ,buna karşı etkili ve sürekliliği sağlanmış bir mücadele hattının tüm devrimci-yurtsever güçlerle birlikte örülmesi gerektiği ifade edildi. Meselenin 31 Marta odaklı ele alımaması gerektiği, seçim sonrasına dair bir mücadele perspektifine sahip olunması gerektiği, HDP ve seçimlere katılan diğer dostlarımızın bu perspektiflerden uzak olduğu eleştirisi getirildi.

Genel panorama ve yönelimler çerçevesinde, tüm devrimci-yurtsever güçlerin, faşist diktatörlüğe karşı ortak mücadele platform ve ittifakının yaratılmasının bu sürecin ihtiyacı olduğu vurgulandı. Dersim`de oluşturulan bu Güçbirliğinin de bu ihtiyacın somut adımı olduğu ve desteklenmesi gerektiği vurgulandı. İttifak/güçbirliği anlayışıyla hareket etme yerine, kendini dayatan, aday ve adayın seçilmesine odaklı yaklaşımlar eleştirilerek, bunun ortak mücadele perspektifine zarar verdiği vurgulandı. Bu anlamda HDP ve SMF eleştirildi. SMF`nin, orta sınıf partisi ve sosyal şovenist TKP`yi Dersim ve Türkiye`nin bir çok alanında meşrulaştıran yaklaşımıyla mahkum edilmesi gerektiği ifade edildi.

Dersim`de yürütülen seçim çalışmasına gönüllü katılımcıların da örgütlendiği toplantıda, kadınların kendini sunması ilgi çekiciydi.

Tüm panelistlere gelen soruların yanıtlanmasının ardından panel, belirlenen saatte bitirildi.