Ana Sayfa Avrupa Berlin sokakları Sosyalizm ve Komünizm sloganlarıyla yankılandı

Berlin sokakları Sosyalizm ve Komünizm sloganlarıyla yankılandı

BERLIN: 101.yılında Devrimin Dağ Kartalları Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve W.I.Lenin Berlin`de binler tarafından anıldı.

Almanya proletaryasının önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht`in katledilişlerinin 101 yılı olmak üzere, uluslararası proletaryanın büyük öğretmeni W.I.Lenin´in ölümünün 96. yılında Berlin`de devrimci, demokrat ve antifaşist güçlerin ve kitlenin katıldığı LLL yürüyüşünde öne çıkan „Dünya`nın Sosyalizme İhtiyacı var“ çağrısı oldu.

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, alman proletaryasının komünist önderleri olarak bundan 101 yıl önce alman burjuvazisinden yana saf tutan dönemin revizyonistleri ve sınıf işbirlikçilerine karsı Komünizm davasına sahip çıkarak, alman burjuvazisi ve onların siyasal temsilcilerinden SPD`nin sınıf işbirlikçi çizgisine karsı “emperyalist savaşı devrimci iç savaşa çevirme” şiarı etrafında karşı devrim güçlerine karşı Komünizm davasını Almanya’dan omuzladılar. Alman burjuvazisinin Emperyalist hegemonya için sürdürdüğü ulusal bayrağı devir alan revizyonist – sınıf işbirlikçi hareket devrime ihanet ederek Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht`in burjuvazi tarafından vahşice katledilmesinde misyon oynayarak devrime ihanet etmelerinin ardından 101 yıl geçti.

101 yıl sonra Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve W.I.Lenin`in davasını sahiplenmek için bir araya gelen Komünist ve devrimci güçler olmak üzere yine sosyalizm mücadelesinin yapı taşları olan bu Komünistleri anmak için binlerce kitle Berlin`de LLL-yürüyüşünde buluştular. Frankfurter Tor`dan Friedrichsfelde anıt mezarlığına doğru yürüyüşe geçtiler.

Çeşitli şekilde katılım sağlayan devrimci ve demokratik parti ve örgütlerden MLPD, Rebell, DKP, FDJ ve Türkiyeli devrimci güçlerin dışında Avrupa Partizan ve Mor Kızıl Kolektif faaliyetcileri, yine KKE/ML taraftarları ile Almanya Kızıl Bayrak Komitesi faaliyetcileri ortak bir kortejde yürüyüşe katıldılar. Yürüyüşe TKP/ML taraftarları ise „Lenin, Liebknecht ve Luxemburg kavgamızda yaşıyorlar“ yazılı pankart ile katılım sağladılar. TKP/ML taraftarları yürüyüş boyunca önceden kamuoyuna TKP/ML-Enternasyonal Komite imzalı „Luxemburg, Liebknecht ve Lenin gelecek dünyanın kızıl meşaleleridir!    “Mirasları Yeni Demokratik Devrim, Sosyalizm ve Komünizm mücadelemizde yaşıyor!” başlıklı bildirinin dağıtımını gerçekleştirdiler.

Yine açıklama bağlamında sesli ajitasyon yapan taraftarlar,„Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht`in Komünizm davası için vermiş oldukları mücadelenin bugün Dünya`daki Marksist-Leninist-Maoist parti ve örgütlerin tarafından sürdürülen Yeni Demokratik Devrim, Sosyalizm ve Komünizm mücadelesinde, Halk Savaşlarının kızıl güzergâhında dalgalandığına” değindiler. Bu temelde Almanya Kızıl Bayrak Komitesi, TKP/ML ve KKE(ml) taraftarları Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao! Viva, Viva, Viva! sloganı olmak üzere, Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi! Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya! Yaşasın Marksizm, Leninizm ve Maoizm! sloganlarıyla birlikte ajitasyon konuşmaları gerçekleştirdiler ve çeşitli dillerde Enternasyonal marşını kitlelere dinlettiler

Yürüyüşün bitttiği meydanda MLPD ve ICOR bileşenlerinin düzenlediği mitingde TKP/ML dava tutsakları adına Dr. Banu Büyükavcı bir konuşma gerçekleştirdi.Buyukavcı yaptığı konuşmada “Bizler devrim, sosyalizm ve Komünizm için mücadele yürüttüğümüz için tutuklandık, izalasyona tabi tutulduk. Ama emperyalistler ve onların uşakları bilsinlerki; Bizler MLM yolunda yine özgür ve sömürüsüz bir dünya için mücadele yürüteceğiz ve bugün buradayız. Rosa, Liebknecht ve Lenin yoldaşları anmak için buradayız.” dedi. Konuşmanın ardından kitle “Hoch die Internationale Solidärität!” sloganının haykırdı.

Bu yıl gerçekleştirilen yürüyüşte çeşitli reformist, düzen içi- legalist güçler ile Komünistlerin ayrıştığı ve bununla birlikte Komünist ve devrimci güçlerin safları sıklaştırdığı bir LLL yürüyüşü gerçekleştirildi.

AHM Berlin

12/01/2020