Ana Sayfa Dünya BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen Suriye ziyaretine başladı

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen Suriye ziyaretine başladı

Birleşmiş Milletler’in yeni Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen bu görevde ilk Suriye ziyaretine başladı.

Bu görevi üstlenen dördüncü diplomat olan Geir Pedersen’in selefleri Staffan de Mistura, Lakdar Brahimi ve Kofi Annan son sekiz yılda Suriye’de barış sağlanmasında başarılı olamadilar.

Emperyalist sistemin aralarındaki çıkar dalaşı ve pazar kavgasında işgal ve yağmaya mağruz kalan Suriye`de çıkartılan iç savaş ve işgalde  ve halen devam eden savaşta 2011 yılından bu yana 360 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi de kaçmak zorunda kalarak göç etti.

Geçtiğimiz hafta yeni görevine başlayan Norveçli diplomat Geir Pedersen’in ziyaretine Şam da iyimser bakıyor. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Eymen Susan, ziyaretin başarılı olabilmesi için Pedersen’le iş birliği içinde çalışacaklarını ifade etti.

2012-2017 yılları arasında ülkesi Norveç’in Birleşmiş Milletler’deki elçisi olan Pedersen, son olarak Norveç’in Pekin Büyükelçisi olarak görev yapıyordu. Daha önce yine Birleşmiş Milletler adına Lübnan Özel Temsilci olarak görev yapan Pedersen, 1993 yılında Oslo’da, İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasında imzalanan barış anlaşması ile sonuçlanan müzakerelere de diplomat olarak katılmıştı.