Ana Sayfa Dünya Brezilya’da Ulusal Eylem Gününde Yüzbinler sokaktaydı

Brezilya’da Ulusal Eylem Gününde Yüzbinler sokaktaydı

BREZILYA: 15 Mayıs’ta 200’den fazla şehirde yüz binlerce insan eğitimde planlanan bütçe kesintilerine karşı protesto gösterisi yaptı.

Protesto gösterilerine sadece Rio’da ve Belo Horizonte’de yaklaşık 250.000 kişi katıldı. Şu anki hükümetin Brezilya halkının haklarına ve kazanımlarına yönelik baskılarına karşı kitlelerin öfkesi yükselmekte.
Birkaç yıl önce Brezilya`da Fıfa Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarına karşı yapılan protestoların görüntüleri, hala canlı hafızalarda duruyor.

Brezilya’da şu anda gelişmekte olan protestolar aynı büyüklükte. Yüzlerce şehirde, kemer sıkma önlemlerine ve Bolsonaro hükümetine duydukları nefreti ifade eden yüzbinlerce insan sokaklarda.

Polisin saldırganlaştığı protesto eylemlerinin içinde Devrimci Öğrenciler Halk Hareketi (MEPR) ön sıralarda yer alıyor. Revizyonistlere karşı proletaryanın çıkarlarını temsil eden devrimci Maoistler, yapılan eylemlerde ABD emperyalizminin Venezuella`ya müdahlesine karşı da tavırlar geliştirmekteler.

Aşağıda, Rio ve Belo Horizonte’deki gösterilerle ilgili Brezilya`da  Yeni Demokrasi gazetesinin yayınladığı kısa video :