Ana Sayfa Tutsaklar Çölyak hastası tutukluya glutenli ekmek veriliyor!

Çölyak hastası tutukluya glutenli ekmek veriliyor!

Kayseri Hapihanesi’nde kalan çölyak hastasına gerekli besinlerin verilmediği ailesi tarafından açıklandı.

Merve Aydoğan
Merve Aydoğan

Kayseri Hapihanesi’nde bulunan Merve Aydoğan, çölyak hastası olduğu bilindiği halde gerekli besinlerin verilmemesinden kaynaklı bir haftadır yemek yiyemediğini açıkladı.

Kayseri Hapihanesi’nde kalan çölyak hastası tutuklu Merve Aydoğan, kendisine glutenli ekmek verildiği için bir haftadır yemek yiyemediğini belirtti. Aydoğan’ın ailesi duyarlılık çağrısında bulunarak çocuklarının tedavi edilmesini istedi.

MA’dan Hamdullah Kesen’in haberine göre Kayseri Bünyan Kapalı Hapihanesi’sinde kalan hasta tutuklu Merve Aydoğan, çölyak hastası olmasına rağmen kendisine gerekli besinlerin verilmediğini belirtti. Aydoğan, ailesi aracılığıyla yaptığı açıklamada bir haftadır yemek yemediğini anlattı. Aydoğan’ın ablası Şükran Aydoğan duyarlılık çağrısında bulundu.

‘SAĞLIĞIM KÖTÜ’

Kardeşinin 2016’dan beridir tutuklu olduğunu ve çölyak hastalığıyla mücadele ettiğini belirten Aydoğan, kardeşinin glutenli yemeklerden uzak durması gerekirken kendisine glutenli yemekler verildiğini vurguladı. 31 Aralık’ta kardeşinin kendisini arayıp, “Bana glutenli ekmek veriliyor. Bundan ötürü ben bir haftadır yemek yiyemiyorum. Gelen ekmek buğdaydan yapılmış ve hamurdur. Bunu yemiyorum. Sağlığım şuanda kötü. Bu ekmek normalde açık hapihanede yapılıyor. Glutenli ekmek için ben idareye dilekçe verdim. Ama bir sonuç çıkmadı” diye paylaştı.

‘EKMEKTE PROBLEM VAR’

Aydoğan, konuyla ilgili görüştükleri cezaevi idaresinin kendilerine, “Ekmekte bir problem var. Kardeşiniz de dilekçe vermiş. Bu ekmek açık cezaevinde yapılıyor. Biz düzeltilmesi için söyledik” dediğini aktardı. Kardeşinin durumunun gün geçtikçe kötüleştiğini vurgulayan Aydoğan, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 16 Haziran 2018 tarihli raporunda doktorların kardeşinin hastalığının ilerlediğini aktardığını belirtti.

‘TEDAVİ EDİLSİN’

Kardeşinin tedavi edilmesini ve glutensiz yemeklerin verilmesini isteyen Aydoğan, “Kardeşim verilen glutenli yemeklerle adım adım ölüme götürülüyor. Raporu olmasına rağmen diyet yemekleri verilmiyor. Kardeşimin tekrardan hastaneye götürülüp tedavi edilmesi gerekiyor. Talebimiz kardeşimin tedavi edilmesidir” dedi.