Ana Sayfa Türkiye Çorum’da Kaypakkaya Ablukası!

Çorum’da Kaypakkaya Ablukası!

Bugün Çorum’da  devrimci, demokratik kurumlar tarafından  Kaypakkaya’nın Karakaya köyündeki mezarı başında yapılmak istenen anma için Jandarma yolları kapatarak abluka oluşturmuş durumda.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs şehitlerini anmak için Çorum’da Kaypakkaya’nın mezarı başında yapılmak istenen anma nedeniyle Çorum Jandarma tarafından ablukaya alındı.

Birçok yerde arama noktası kuran Jandarma Çorum girişinde Kaypakkaya’nın mezarına gitmek isteyen kitleyi durdurarak engellemeye çalışıyor.

İçişleri bakanlığı ve Çorum Valiliği bir genelge çıkartarak 31 Mayıs’a kadar Kaypakkaya’nın mezarı başında bireysel yada grup olarak yapılacak tüm anma ve ziyaretlerin yasaklandığı belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre İbrahim Kaypakkaya’nın Çorum’da mezarı başında yapılmak istenen anmanın engellenmesi üzerine Çorum’dan Ankara’ya dönenler Yüksel Caddesi’nde Kaypakkaya’yı andı.

Çorum’dan Ankara’ya dönenlerle birlikte Aka-Der, DHF, Partizan, ESP, Devrimci Parti, SODAP ve Kaldıraç Yüksel Caddesi’nde anma gerçekleştirdi.

Anmada konuşan Utku Can Şimşek, 18 Mayıs İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler’i anma etkinliği kapsamında Çorum’a yola çıktıklarını ancak devletin Kaypakkaya korkusu sonucu engellendiklerini söyledi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Valilikten verilen talimat sonucu İbrahim Kaypakkaya’yı toplu ya da bireysel anmaya izin verilmeyeceğini öğrendiklerini ifade eden Şimşek, tüm pankart ve flamalara el konulduğunu söyledi. Devletin baskıcı yüzünü bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Şimşek, “Dün zindanlarda bedeni parça parça edilmesine rağmen ser verip sır vermeyen İbrahim Kaypakkaya’nın cesareti ve direnişini sahipleniyoruz, sahiplenmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Devletin Kaypakkaya korkusu sonucu onu anmak isteyenlere saldırdığını belirten Şimşek, “İbrahim Kaypakkaya’nın korkusu karşısında bizler İbrahim’in ardılları, yoldaşları, dostları olarak onu anmaya devam edeceğiz. İbrahim’in cesareti ve direnişi kazanacak” dedi.