Ana Sayfa Emeğin Gündemi Demokratik Kitle Örgütleri : “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz”

Demokratik Kitle Örgütleri : “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz”

İstanbul: 2017 1 Mayıs’ı için yer tartışmaları sonuçlandı. Bugün (28 Nisan)İstanbul İHD Şubesi’nde bir araya gelen demokratik kitle örgütleri 77 1 Mayıs katliamının 40. yılında 1 Mayıs’ın Taksim dışında başka bir yerde kutlanamayacağını vurguladı.

Açıklamanın yapıldığı yere “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” yazılı ozalit asan demokratik kitle örgütleri ve sendikalar, bu yılki yapılacak 1 Mayıs için yer tartışmasını sonlandırdı. İnsan Hakları Derneği (İHD)İstanbul Şubesi’nde bir araya gelen PARTİZAN,  Sosyalist Dayanışma Platformu, (SODAP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Proleter Devrimci Duruş (PDD), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF), Devrimci Yolda Özgürlük, Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC), Maltepe Sokak Kültür DerneğiMücadele Birliği ve Birleşik Devrimci Parti, tüm işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta saat 11.00’de Zincirlikuyu Metrobüs durağında buluşmaya çağırdı.

 

“Taksim iradesini ortaya koyan kurumlar olarak 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz”

Bileşen adına basın açıklamasını yapan DEV TEKSTİL İstanbul Temsilcisi Mehmet Ali Karabulut, bir araya gelen bu bileşenin yaklaşık 3 hafta önce toplandığını ve İstanbul’da 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda ortak, birleşik ve kitlesel olarak kutlamak için çabaladıklarını aktardı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin Bakırköy kararı aldıklarını hatırlatan Karabulut, sürecin başından sonuna değin 1 Mayıs için Taksim’i işaret eden ve Taksim iradesini ortaya koyan kurumlar olarak 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını ifade etti.

Bileşen adına hazırlanan metni okuyan Karabulut,“Baskı ve saldırıların arttığı bir dönemde 2017 1 Mayıs’ına gidiyoruz. 2017 1 Mayıs’ında yine keyfi yasaklarla karşı karşıyayız. Taksim’i her türlü yandaş gösteriye açan hükümet bu sene yine bildik tutumunu sergileyerek işçi ve emekçilere 1 Mayıs alanı olan Taksim’i kapattı” diyerek 77 1 Mayıs Katliamı’nın 40. yılında bütün işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri 1 Mayıs’ta Taksim’de olmaya davet etti.

Açıklamanın ardından kurum temsilcilerine söz verildi. 1 Mayıs’ın tarihçesi aktarılan, baskı ve zor koşullarına işaret edilerek hak gasplarına dikkat çekilen konuşmalarda 1 Mayıs alanının politik simgesi olan Taksim’in meşruluğu vurgulandı.

 

Partizan: “1 Mayıs’ta öfkemizi sokağın gücüyle birleştirelim!”  

Partizan adına yapılan basın açıklamasında ise şu vurgular ön plana çıkarıldı: “Kavga önümüzdeki dönem çok daha çetin, çok daha sert ve çok daha acımasız geçecek. Tüm baskı ve zor aygıtlarını devreye sokarak ezilenleri sindirmeye çalışan hakim sınıflarda artık işlerinin çok daha zor olduğunu biliyorlar. Zira yaptığı katliamların, tutuklamaların, baskının bir karşılığı olacak ve bu karşılık da elbette ki direnişle örülecektir. Bu direniş ateşini yakmanın ilk adresi 1 Mayıs olsun. İşçi sınıfının birlik-mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta öfkemizle sokakları tutuşturup haykıralım. Bu sistemi sokakta, barikat başında, fabrikada, tarlada örgütlenerek, direnerek yeneceğiz, oyunlarını, hesaplarını mücadele sahasında bozacağız. Başta taksim olmak üzere bütün alanlar 1 Mayıs alanıdır… Biz de Partizan olarak 1 Mayıs’ta Taksim de olacağız.”

 

1 Mayıs Pazartesi günü saat 11.00’de Zincirlikuyu Metrobüs durağında toplanılacağı duyuruldu.

1 Mayıs’ta Taksim’e çağrısı yapan kurumlar aynı zamanda “#1MAYIStaTAKSİMdeyiz” şiarıyla 1 Mayıs’a kadar her akşam 21.00-22.00 arası sosyal medya da hashtag eylemi yapacak.