Ana Sayfa Haberler Dersim Devrimci Güç Birliği’nin adayı Özkan Arslan’a YSK’den ret: Gerekçe Peri Vadisi...

Dersim Devrimci Güç Birliği’nin adayı Özkan Arslan’a YSK’den ret: Gerekçe Peri Vadisi direnişi!

Dersim Devrimci Güç Birliği’nin Nazımiye adayı Özkan Arslan’ın adaylığı Peri Vadisi direnişinde aldığı hapis cezası gerekçe gösterilerek reddedildi. Arslan, iktidarın korkusuna karşın seçimi kazanacaklarını söyledi

Dersim’de HDP, EMEP, ESP ve Partizan’ın oluşturduğu Devrimci Güç Birliği’nin Nazımiye Belediye Başkan Adayı Özkan Arslan’ın adaylığı İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Arslan’ın ret kararına yaptığı itiraz da kabul edilmedi ve adaylık düşmüş oldu.

Arslan’ın adaylığının iptaline 2012’de Peri Vadisi’nde yapılmak istenen HES ve baraj projesine karşı yapılan eylem ve etkinlikler gerekçe gösterildi.

Arslan, o dönemki eylemlerde ve polis saldırısına karşı direnişte gözaltına alınmış ve açılan davada 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Arslan, koşullu bırakılmasının üzerinden iki yıl, infaz süresinin dolmasının üzerinden bir yıl geçmesine karşın seçme ve seçilme hakkını düzenleyen memnun haklardan üç yıl daha yoksun bırakılmıştı.

Adaylığının iptaline ilişkin Yeni Demokrasi gazetesine konuşan Arslan, kararla birlikte seçimi kazanmalarının engellenmek istendiğini söyledi. Arslan şöyle devam etti:

Hem bölgede yürüttüğümüz etkin çevre mücadelesi hem de seçimi Devrimci Güç Birliği’nin alma korkusu kendilerini ürkütmüştür. Nazımiye’de AKP’nin yıllardır alma cabası verdiği, CHP’nin de mevcut statükocu yapıyı koruma çabası var. Her şeye rağmen kazanacağız. Yeni adayımızla devam edeceğiz. Esas olan Devrimci Güç Birliği’dir. Onun yerel yönetim anlayışıdır. Hep birlikte çalışıp kazanacağız.