Ana Sayfa Avrupa Dersim/Ovacık’ta ölümsüzleşen MLKP-FESK gerillaları anıldı

Dersim/Ovacık’ta ölümsüzleşen MLKP-FESK gerillaları anıldı

Stuttgart`da  10 Temmuz 2019 Dersim/Ovacık’ta  faşist Türk devletinin düzenlediği hava saldırısında ölümsüzleşen MLKP üyesi ve FESK-Kürdistan Kır Birliği komutanı Taylan Kutlar (Adil Yıldırım), MLKP üyesi ve FESK-Kürdistan Kır Birliği gerillası Hıdır Çallı (Özkan Aslan) için bir anma etkinliği yapıldı. Anmada, aynı saldırıda ölümsüzleşen ve isimleri halen açıklanmayan 3 HPG gerillası da anıldı.

5 savaşçı şahsında özgürlük ve sosyalizm şehitleri anısına yapılan saygı duruşunun ardından Taylan Kutlar ve Hıdır Çallı’nın görsellerinin bulunduğu sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonda Mart ayında şehit düşen MLKP Merkez Komitesi üyesi ve Rojava Temsilcisi Bayram Namaz’ın (Baran Serhat) seslendirdiği şarkı, duygulu anlar oluşturdu.

Sinevizyonun ardından MLKP Merkez Komitesi’nin açıklaması okundu.

MLKP temsilcisi konuşmasında, “Partimiz, Adil Yıldırım ve Özkan Aslan yoldaşların en zor koşullarda, yılgınlığın, umutsuzluğun, bireysel kaygı ve korkulara teslim olmanın yaygınlaştığı bir dönemde, cesaret ve onurla yükselttikleri özgürlük, adalet, halklara eşitlik ve sosyalizm bayrağını yüksekte tutmaya devam edecek, faşist politik islamcı şeflik rejimine karşı, devrimin feda bölüğü olma iradesini ve eylemini güçlendirmeyi sürdürecektir. Taylanların, Hıdırların partisi olarak, ölümsüzlere bağlılığı, komünist öncünün en parıltılı niteliği haline dönüştürmekten bir an bile vazgeçmeyecektir.” vurgusunu yaptı.

Anma etkinliğinin son bölümünde, devrimci, demokrat kurum temsilcileri ve katılımcılar söz alarak duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Anma, “Dersim şehitleri ölümsüzdür” sloganıyla sonlandı.