Ana Sayfa Avrupa Devrimci sanatçı Yılmaz Güney Paris ve Basel’de anıldı.

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney Paris ve Basel’de anıldı.

Paris Père-Lachaise Mezarlığı

Paris Demokrasi Platformu bileşenlerinin çağrısı ile bu gün Devrimci sanatçı Yılmaz Güney 35. ölüm yıldönümünde Paris’teki mezarı başında anıldı.

Père-Lachaise Mezarlığı’nda yapılan anma etkinliği devrim ve sosyalizm uğrunda ölümsüzleşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Demokrasi Platform adına yapılan konuşmada, Devrimci sanatçı Yılmaz Güney’in ölümsüzlüğünün 35. yılındayız. Onu, diğer sanatçılardan ayıran ve 35 yıl sonra anmamızı sağlayan nitelikler; sanatını esnafça ve kâr hırsıyla değil aksine yaşadığı toplumun sorunlarını, yakıcı taleplerini eserlerinde ince bir şekilde işleyerek sanatçısı olduğu halka layık olmasından gelmektedir.” Açıklama devam şu sözlerle sonlandırıldı. “Onun ezenlere olan öfkesi, ezilenlerden yana saf tutmasını sağlayan bilinci ve hepsinden öte yüreğinde taşıdığı kararlılık, onu yıllar geçse dahi bilinçlere kazılı halde bırakacak nitelikler olmuştur. Devrimci sanatın yılmaz neferi Yılmaz Güney’i, ölümsüzlüğünün 35. yılında bir kez daha özlemle anıyoruz!”

Ardından HDP Batman Milletvekili M. Ali Aslan bir konuşma gerçekleştirdi.Aslan “Yılmaz Güney ölümünden 35 yıl geçmesine rağmen onun yarattığı değerler hala dim dik ayakta olduğunu ve bu gün insanlığın faşizme karşı ortak mücadele etmesi gerekliliğini vurgulayarak sonlandırdı konuşmasını.

AGEB Paris ve Partizan kitlesinin de katıldığı anma, Paris Ahmet Kaya Kültür Merkezi müzik grubunun dinletisi ile sonlandırıldı.

Basel Gezi Kültür Evi:

Basel Gezi Kültür Evi

Ölümsüzlüğünün 35. Yılında devrimci sanatcı Yılmaz Güney, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) bağlı Basel Gezi Kültür Evi tarafından Dernek Lokalinde bir anma gerçekleştirildi.

Anma etkinliği Yılmaz Güney şahsında devrim ve demokrasi şehitleri adına yapılan saygı duruşu ile başlanıldı.

İTİF yönetim kurulu üyesi tarafından Devrimci sanatçı Yılmaz Güney’e dair bir konuşma gerçekleştirdi. Yılmaz Güney’in yaşam biyografisi ve politik tutumuna dair yapılan konuşmada “Güney’in Sanat tek başına devrim yapmaz, fakat doğru bir çizgiyle dünya hakkında doğru bir siyasi görüşe sahip olan bir sanatçı, eserleri yoluyla halka, kitlelere çok güçlü ve geniş bağlar kurabilir. Dediği bu sözü bu gün çok daha büyük anlamlar oluşturduğunun vurgusu içinde bitirdi konuşmasını.

Ardından etkinliğe katılanlara söz hakkı verildi. Yapılan konuşmalarda Yılmaz Güney’in sanatının yanı sıra politik kişiliğine ve duruşuna dikkat çekildi.

Yapılan konuşmalar sonrası, Yılmaz Güney’in Arkadaş filmi izlendikten sonra etkinlik bitirildi.

Paris Yılmaz Güney Anması