Ana Sayfa Avrupa Friedrich Engels, ölümünün 124. yıldönümünde Wuppertal’da anıldı

Friedrich Engels, ölümünün 124. yıldönümünde Wuppertal’da anıldı

Enternasyonal Proletaryanın ustalarından Friedrich Engels, ölümünün 124. yıldönümünde, “Engels İttifakı”nın düzenlediği etkinlikle anıldı.

Yürüyüş için 10 Ağustos Cumartesi, saat 13.00’e doğru kent merkezinde toplanmaya başlayan kitle, burada pankart, bayrak ve flamalarını açtılar

Açılış konuşmasında kısaca Engels’in hayatı özetlenerek, onun zengin bir aileden geldiği halde burjuvaziye sırtını döndüğü, proletaryanın kurtuluşu mücadelesine atıldığı belirtildi. Gelecek yıl Engels’in 200. doğum yıldönümü olduğu, düzen tarafından tıpkı Marx’a yapıldığı gibi Engels’in de salt düşünür/filozof kimliği öne çıkarılarak turizm malzemesine çevrilmek istendiği hatırlatıldı. Oysa Engels’in her şeyden önce bir komünist devrimci olduğu ve devrimcilerin her zaman Engels’i devrimci kimliğine yaraşır bir şekilde anacakları vurgulandı.

Sloganlarla karşılanan konuşmaların ardından hep birlikte Avusturya İşçi Marşı söylendi ve kitle kortej düzeni alarak şehir merkezinden geçen bir güzergah boyunca yürüyüşe başladı. Yürüyüş kortejinde sık sık “Yaşasın enternasyonal dayanışma!”, “Friedrich Engels yaşıyor!” sloganları haykırıldı.

Ardından hep birlikte Çav Bella türküsü söylendi

Yürüyüs sonunda kitle, Engels’in Barmen’de müzeye çevrilen evinin önüne gitti. Burada Engels anıtı önünde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve hep bir ağızdan söylenen Enternasyonal marş ile Engels anması sona erdi.

Kaynak: kizilbayrak