Ana Sayfa Emeğin Gündemi Günde 13 saat çalışıyoruz, ne bayramı?

Günde 13 saat çalışıyoruz, ne bayramı?

Halk gençliği  hükümetin 19 Mayıs’ı bazı illerde yasaklama tavrıyla ulusalcıların buna karşı çıkışları karşısında iki taraftan da değil, halk gençliği  işsizlik, yoksulluk ve kötü çalışma koşulları altında yoğun emek sömürüsüyle hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Nitekim Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun verilerine göre gençlerde işsizlik oranı, 2015 yılında yüzde 18,5 iken 2016 yılında yüzde 19,6 olarak gerçekleşti. Gençler, her geçen gün işsizler ordusuna katılmaya devam ederken, bir yerlerde iş bulmayı başaranlar da kölece çalışma koşullarıyla karşı karşıya.

Biz de gençliğe armağan edildiği ifade edilen 19 Mayıs öncesinde genç işçilerle geleceğe dair beklentilerini ve 19 Mayıs’ın kendileri için ne anlama geldiğini konuştuk. Adana Büyük Saat civarında çalışan genç ayakkabı işçileri uzun saatler köle gibi çalıştıklarını belirterek gençler olarak değer görmediklerini söyledi.

‘ÇALIŞTIĞIMIZDA ZAMAN, GEZDİĞİMİZDE PARA YOK’

Ayakkabı işçisi 18 yaşındaki Abdullah Önen isimli genç işçi 9 yaşından beri ayakkabı işinde çalıştığını belirtip kendisini göstererek “Şekil A’da görüldüğü gibi gençlere değer verilmiyor. Ne işçilere ne gençlere veriliyor. Şu yaşantıya baksana böyle gençlik mi olur?” diyor ve ekliyor: “Günde 13 saat çalışıyorum. Gençliğimden bir şey anlamıyorum. Çalışmaktan kafamı kaldıramıyorum.” Okula gitmeyi istediğini ifade eden Önen, bunu yanında daha kaliteli bir yaşam ve gezmek için vakit istediğini söylüyor. Parça başı çalıştıkları için bazı zamanlar boş gezen saya işçilerinin durumuna dikkat çeken Önen “İki hafta gezdiğimizde açlıktan neredeyse ölüyoruz. Gezmeye para kalmıyor” diyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNU AYAKKABI İŞÇİSİ

24 yaşındaki Serhat Karahan, üniversite mezunu bir ayakkabı işçisi. Düzenli bir işte çalışmak yerine ayakkabı işinde çalışan Karahan, “Ben üniversiteyi bitirdim. Geldim yine buradayım. 19 Mayıs’ta da çalışacağım. Değer verilseydi olanaklar sağlanırdı, iş sağlanırdı. Benim gibi binlerce örnek var” diyor.

‘SURİYE’DE DAHA MUTLUYDUK’

Savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli ayakkabı işçisi Muhammed Mederati de 19 Mayıs’ı ilk kez bizden duyuyor. Gençlerin bir bayramı olmasının iyi bir şey olduğunu dile getiren Mederati, Suriye’de böyle bir bayramın olmadığını ama orada daha mutlu olduğunu söyledi. Suriye’de okula gittiğini ve sadece tatillerde babasına yardım etmek için çalıştığını ifade eden Mederati, “Kendi vatanıma dönmek isterdim. İnsanın kendi vatanı daha rahat” diyor.