Ana Sayfa Haberler HDP İstanbul 3’üncü Olağan Kongresi başladı

HDP İstanbul 3’üncü Olağan Kongresi başladı

HDP İstanbul İl Örgütü’nün 3’üncü Olağan Kongresi, ‘Biji Berxwedana Rojava’ solganıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, 3’üncü Olağan Kongresi’ni “Umut ve Cesaretle Örgütlenelim Faşizmi Yenelim” şiarıyla Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde başladı.

Kongrenin olduğu salona giden tüm yollara polis konuşlandırılırken, kavşaklara ise TOMA’lar yerleştirildi. Salonun etrafı polis tarafından bariyerlere kapatılırken soluna girmek isteyen herkes aranarak içeri alınıyor.

Kongre salonunun girişinde Ermenice, Türkçe, Arapça, Farsça ve Kürtçenin Kurmaçkî ve Kurmancî lehçelerinde “Hoş geldiniz” pankartı asıldı. “Barış, emek, demokrasi, adalet” yazılı dev pankartın asıldığı salon HDP bayraklarıyla donatıldı. Sahnede kurulan dev ekranlarda ise İktidarın uygulamalarına karşı verilen demokrasi mücadelesinden kesitler sunuldu.

Binlerce kişinin katıldığı Kongreye çok sayıda demokratik kurum ve parti temsilcisi katıldı.

İstiklal Caddesi’nde partilerinin İstanbul İl Kongresi’ne dair çağrı bildirisi dağıtmak isteyen HDP milletvekillerini dün polis engellemişti.Polis engeline tepki gösteren İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Tüm dünya bunu görsün. Bu uygulamalar bu ülkede demokrasi, barış ve özgürlük olmadığının göstergesidir” dedi.