Ana Sayfa Avrupa İklim değişikliğine karşıKâr hırsıyla yok ettiğiniz bizim geleceğimizdir!

İklim değişikliğine karşıKâr hırsıyla yok ettiğiniz bizim geleceğimizdir!

Basel

Dünya’nın çoğu yerinde (106 Ülke ve 1700 noktada) iklim değişikliğine karşı 3 gün arka arkaya yapılacak olan eylemlere İsviçre 25 iliyle katılım sagladi. Genel İsviçre de 2 Şubat’da 60 000 üzerinde insan sokaklara çıkarken bu gün 15 Mart 2019 da iki kat fazla katılım olduğu söleniyor.

İklim değişikliğine karşıKâr hırsıyla yok ettiğiniz bizim geleceğimizdir!
İklim değişikliğine karşıKâr hırsıyla yok ettiğiniz bizim geleceğimizdir!

Basel Eyaleti’nin sokakları bu gün 2000 in üzerinde İklim eylemi aktivistini ağırladı. Dün geceden 100 den fazla öğrenci Kaserne meydanını işgal ederek gecelemek için çadırlar kurdular. Alanı pankartlarıla donatan gençler yağmur ve fırtınaya rağmen geceyi çadırlarda geçirdiler.

Öğlen saatlerinde bir araya gelen eylemcilere yaşlılar (Geleceğinize sahip çıkın) gibi yazılı dövizlerle destek verirken yerli ve göcmen kurumlar da yanlrında oldu.

Zürih

Katılımın en yoğun olduğu yerlerden biri de Zürih kantonu oldu. Şiddetli yağmur ve rüzgara rağmen, rteşmi rakamlara göre 12 bin kişi katıldı. Değişik gençlik, kadın ve göçmen kurumların katıldığı eylemde, kapitalizme karşı sıklıla sloganlar atıldı. Oldukça renkli ve bir o kadar coşkulu gerçekleşen yürüyüş ve miting, Polyterasse-Zürih ETH üniversitesinde başlayan yürüyüş, Helvetiaplatz`da sonlandırıldı. İTİF güçlerinin de katılım sağladığı eylem, kapitalizmin insanlığı ve doğayı yoketme siyasetlerine karşı, geleceğimizi sahipenme anlamında, politik karakterden yoksun, yada cılız da olsa önemlidir.

Taleplerini sloganlar eşliğinde defalarca dile getiren öğrenciler, sorumluların bu taleplerin gerçekçi olup olmadıklarını düşünmeleri önemli değildir, en azından gerçekleşmesi için çaba göstermeye devam edeceklerini söylediler.