Ana Sayfa Avrupa Innsbruck’da 8 Mart: İsyanı kuşan, ablukayı dağıt !

Innsbruck’da 8 Mart: İsyanı kuşan, ablukayı dağıt !

Innsbruck: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar mücadele günü, Innsbruck Anna-Saule meydanında saat 17.30 da başlayan kitlesel katılımla kutlandı.

Mor-Kızıl Kolektifin bileşeni olduğu “ Innsbruck Kadın Ağı ” platformunun  organize ettiği yürüyüşe katılım bu yıl oldukça kitleseldi. Katılan tüm Kadın örgütlerinin 8 Mart`ın anlamına uygun bayrak, döviz, pankartları ve sloganlarıyla yer aldığı yürüyüşe 600 geçkin kadın ve erkek katıldı.

Yürüyüşün en önünde sarı yeleklilerle dayanışma sembolü, sarı yelekli Kadınlar korteji yer alırken,  arka saflarda ise kadınlar ve sınıf kardeşleri erkeklerle birlikte kortejler oluşturularak yüründü.

Çok renkli ve kalabalık olan bu kadın dayanışmasın da sistemin (Avusturya hükümetinin) gericiliğini yürüyüş  içerisinde sarı yeleklilerin birlikte omuz omuza ters geri geri yürüyerek, kadın ağının aldığı karar doğrultusunda protesto etti. Yürüyüşün başlama noktasında ve bitişine doğru iki kez belli bir grup sarı yelekliler 200+ 200 metre yürüyerek sisteme karsşı olduğunu gösterdiler. Yoksuluğa, sistemin baskılarına, cinsiyet ayırımına, kadın cinayetlerine, devlet, din ve mülkiyet üçgenine karşı atılan sloganlar Kadınlar kendini bir kez daha ortaya koymaktadır. Kadınlar Innsbruck sokakların da ; başka bir dünyanın mümkün olduğunu  haykırarak  yürüdüler.

Mor-Kızıl Kolektif aktivisti kadınlarda yürüyüşte Bayrak ve Pankartlarıyla yer aldılar. 8 Mart Dünya emekçiler günü vesilesiyle Mor Kızıl Kolektif aktiv bir mücadele yürüterek, Yürüyüş  organizesinde aktif yer aldı. Bileşenlerden olan MOR-KIZIL KOLEKTİF adına Miting aracından slogan, konuşma ve müzik gercekleştiridi. Mor- Kızıl Kolektif olarak günün anlamına uygun  almanca-türkçe bildirileri kitleye dağıttılar.

Yürüyüşün başında çiseleyen yağmura rağmen her renkten, her milliyetten anarşist, feminist, demokrat, devrimci, sosyalist, komünist, kadınlar yürüyüşünü sloganlar ve marşlarla coşkuyla sürdürdüler.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.