Ana Sayfa Haberler İstanbul’da yüz binler Newroz’u kutladı

İstanbul’da yüz binler Newroz’u kutladı

HABER MERKEZİ- Bakırköy Pazar Alanı’nda kutlanması kararlaştırılan İstanbul Newroz’u yüz binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Programa HDP İstanbul İl Eş başkanları Esengül Demir, Cengiz Çiçek, HDP İstanbul Milletvekilleri, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ve Barış Anneleri katılım sağladı.

Yüz binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlaması tecridi protesto etmek üzere yaşamına son veren Zülküf Gezen, Ayten Becet, Uğur Şakar şahsında mücadelede yaşamını yitirenler adına saygı duruşu yapıldı.

Yakılan Newroz ateşin ardından İstanbul Tertip Komitesi Koordinasyonu tarafından hazırlanan ortak metin Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. Newroz kutlamasında verilen ortak mesajda, “Bizlere düşen, tecridi kırmak için bedenini açlığa yatıranların kararlılığını kitleselleştirmektir” denildi.

Tevgera Jinen Azad (TJA) tarafından 137 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven için kaleme alınan şiir Rewşen Alpaydın tarafından okundu.

DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Barış Anneleri adına konuşma yapan Türkiye Bozkurt, “Kürt halkı kaç yıldır PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan haber alamıyor. Buradan yetkililere sesleniyorum. Biz çocuklarımıza ve barışa sahip çıkmaya devam edeceğiz. Tecrit bir an önce sonlandırılmalıdır. Tecrit sonlanmadan da çocuklarımızın açlık grevin sonlandırmayacağını bilin. Direnmeye devam edeceğiz” dedi.

ZİNDANLARDA BÜYÜK BİR COŞKUYLA NEWROZ’U YAŞIYORUZ

Açlık grevindeki siyasi tutsakların gönderdikleri mesajda “değerli halkımız ve dostlarımız, bizler bedeni tutsak düşüncesi teslim alınamayan siyasi tutsaklar olarak zindanlarda büyük bir coşkuyla Newroz’u yaşıyoruz. Alanlarda sizlerle birlikte olma ve halay çekme koşulumuz olmadığı için böylesi bir mektupla sizlere uzanıyor ve her daim sizlerle yaşadığımızı bilmenizi istiyoruz. Çünkü şuna inanıyoruz insanın insan olma serüveni toplumsallıkla buluşma anıdır. Kendini toplum ve toplumsallıktan soyutlayan insan, büyük oranda insan olma evresini tamamlamamıştır. Bu evreyi zindanda bulunan biz tutsaklara dayatmak isteyen faşist rejimler halklarımızdan aldığımız güç ve moral ile direnişimizi görkemli hale getirdiğimizi henüz anlamamışlar. Bu bağlamda bedenimizi ölüme yatırdığımız böylesi direniş süreçlerinde toplumsal değer yargıları ve özgür bir yaşam uğruna her türlü bedel vermeyi göğüslemekteyiz” ifadeleri yer aldı.