Ana Sayfa Avrupa İsviçre Zürih ve Basel`de kadınlar sokakları zapt etti

İsviçre Zürih ve Basel`de kadınlar sokakları zapt etti

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde İsviçre’nin Zürih kentinde kadınlar sokakları zapt etti. 

İsviçre Zürih`te kadınlar sokakları zapt etti
İsviçre Zürih`te kadınlar sokakları zapt etti

Mor Kızıl Kollektif 28 Haziran 2018 günü gerçekleştirdiği deklerasyonun ardından, Avrupa`nın çeşitli ülkelerinde örgütleme çalışmaları başlatmıştı. Bu çalışmaların ürününü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde ortaya koyan Mor Kızıl Kollektifi üyesi ve taraftarı kadınlar, militan duruşları, görsellikleri ve coşkularıyla dikkat çektiler. Mor Kızıl Kollektif aktivistleri günler öncesinde başladıkları 8 Mart hazırlıklarını kollektif bir şekilde yürüttüler.

Bu yıl İsviçre`de her zaman olduğu gibi öncesinden kurulan platformla 8 Mart programı netleştirilmişti. 14 Haziran 2019 günü İsviçre`de gerçekleştirilecek “Kadın Grevi” esas tema olarak 8 Mart çalışmalarına damgasını vurdu. İsviçre`nin Basel ve Zürih kentlerinde yapılan ( Mart eylemlerine binlerce kişi katıldı.

Zürih Winterthur`da 8 Mart Cuma akşamı örgütlenen yürüyüşün ardından, 9 Mart günü, Zürich Hechplatz’da toplanan kadınlar, saat 14:30’da kararlaştırdıkları gibi Helvetiaplatz’a doğru yürüyüşe geçtiler. Eylemde birçok kez polis engellemeleri yaşandı. Kadınlar polisin bütün engellemelerine rağmen yürüyüşlerini başarıyla gerçekleştirdi. Eyleme Mor Kızıl Kollektif, Sosyalist Kadınlar Meclisi, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi, Kürt Kadın Hareketi ve yani sıra birçok yerel kadın örgütü ve feminist örgütler katılım sağladı. Yürüyüşün ortalarında başlayan sağanak yağmura rağmen kadınlar binler olarak yürüyüşü Helvatiaplatz’da yaptıkları miting ile sonlandırdılar.

Basel

İsviçre’nin Basel eyaletinde binin üzerinde insan bir araya gelerek dünya emekçi kadınlar gününü büyük bir coşkuyla kutladılar. Toplanma noktası olan Tiyatro Meydanı`nda ilk açılış konuşması yapıldıktan sonra, eylemin ilk durağı olan Basel soruşturma hapishanesinin önüne kadar sloganlar eşliğinde yüründü. B Hapishane önünde yurtdışı edilmek üzere orada tutulan mülteci kadınlarla dayanışma eyleminde bulundu. Kurumlardan bir sözcü Abdullah Öcalan`a uygulanan tecrite, Leyla Güven’nin açlık grevine ve benzeri konulara dikkat çeken bir bildiri okudu. Bir başka önemli durak ise Yves Rocher önüydü. Burada da kadın emekçilere yapılan haksızlıkların yanında, Flomar işçilerinin grevi dile getirildi ve dayanışma mesajları verildi.

Sloganlar ve protest müzik eşliğinde yürüyüse devam eden kadinli erkekli kortej, zaman zaman mağaza vitrin camlarına yazılamalar yapıldığını keyifle izleyerek göçmen bürosunun önüne geldi. Son durak Basel Orta Köprü üstü oldu. Burada Kadın mücadelesinin birçok önemli nedenleri, önümüzdeki zaman içinde yapılacak eylemlerin yanı sıra 14 Haziran kadınlar grevinin önemi açıklanırken, diger yandan üzerinde ”Her gün mücadele” yazılı dev bir pankart açıldı. Son olarak İsviçre tarihinin utançlarından biri olan, cadı avcılarının nehire atarak boğulmalarını izledikleri kadınlar anıldı. Müzik ve dans eşliğinde eylem sonlandırıldı. Eyleme bircok göcmen ve Isvicreli kurum katildi. Partizan da bu eylemde flamalariyla yer aldi.

Şan olsun 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü yaratan ve yaşatanlara!