Ana Sayfa Avrupa İsviçre`de Coşkulu 1 Mayıs !

İsviçre`de Coşkulu 1 Mayıs !

İsviçre`de Coşkulu 1 Mayıs !

İsviçre`de bu yılki 1 Mayıs kutlama ve etkinlikleri, başta Zürih ve Basel olmak üzere, farklı alanlarda gerçekleştirildi.

Devrimci parti ve demokratik örgütlerin yanısıra, sendikaların ve kimi kendine „sol“ diyen (Sp, Grüne , vb.gibi) kim partilerin katılımıyla gerçekleşen 1 Mayıs yürüyüşlerine, binlerce kişi katılım sağladı. Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen, emekçiler taleplerini sokağa çıkarak haykırdılar.

Zürih :

Zürich`te bu yılki 1 Mayıs etkinlik ve yürüyüşü olumlu bir havada gerçekleşti. Bugün gerçekleşen yürüyüş öncesinde, 29 Nisan-Cumartesi günü başlayan Festival etkinliği, oldukça yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Ekim Devrimi`nin 100. yıldönümü ve faşizme karşı mücadele ve nelerin yapılması gerektiğine dair toplantı ve panellerin gerçekleştirildiği festivalde, bu yıl Türkiye`den HDP milletvekili Mithat SANCAR ve araştırmacı-yazar Fehim TAŞTEKİN`de davet edilerek katılımı sağlandı.

Kültürel. Sosyal paylaşımların yoğun olarak gerçekleştirildiği festival alanında, İTİF`e bağlı Zürih Gençlik ve Kültür Evi, her yıl olduğu gibi bu yıl da stand çalışması gerçekleştirdi. Üç gün süren stand çalışmasında, üye ve dostlarının, yoldaşlarının kollektif bir sahiplenmeyle, emek seferberliği içinde, son derece neşeli ve keyif alarak yürüttükleri çalışma, bizler açısından son derece değerli ve bir o kadar da anlamlı olmuştur.

Stand çalışmasının yanısıra, açılan info stand ile, gerek tutsak yoldaşlarımızla ilgili bilgilendirme ve dayanışma, 7 Mayıs`ta gerçekleştirilecek Kaypakkaya anma etkinliği tanıtımı, yayın ve 1 Mayıs bildiri dağıtımları gerçekleştirildi.

PGİ/MLM`nin de info stand çalışmasında, kendini tanıtan ve sürece dair yaklaşımları içeren BÜLTEN`lerinin yoğun dağıtımını gerçekleştirerek, kitlelerden oldukça ilgi görmüşlerdir.

Festival alanında afiş çalışması, bilet ve İKK dağıtımı gerçekleştirildi. Bu süre içerisinde başta yeni genç arkadaşlar olmak üzere yeni ilişkiler de sağlandı.

Festival alanında, ana hoparlörlerden tüm alana hitaben, 7 Mayıs`ta Basel`de gerçekleştirilecek olan Kaypakkaya anma etkinliğinin tanıtımı yapılarak, kitleye katılma çağrısı yapıldı.

Festival alnında, 1 Mayıs yürüyüş sonrasında, Devrimci örgüt ve partiler tarafından bir yürüyüş gerçekleştirerek, şehit düşen 4 BÖG savaşçısı için bir yürüyüş ve kısa bir anma gerçekleştirildi.

Bugün gerçekleşen 1 Mayıs yürüyüşüne, yaklaşık olarak 12 bin kişi katılım sağladı. İsviçreli sendikalar, siyasi partilerin yanısıra, devrimci-anarşit grupların da katılım sağladığı görüldü.

Türkiye ve T.Kürdistan`ından ise, , TKP/ML, Partizan Gençlik İnisiyatifi/MLM, İTİF, SYKP, Halk Cephesi, HBDH Bileşenleri, Alevi Federasyonu, KKP, vb. örgüt ve kurumlar katılım sağladı. Yanısıra, diğer uluslardan emekçiler de kurumsal pankart ve sloganlarıyla katılım sağladıkları görüldü.

Yürüyüşte TKP/ML ve PGİ/MLM, disiplnli bir şekilde, almanca-türkçe sloganlarla yürüdüler. Sıklıkla „ Yaşasın 1 Mayıs“,“Faşizme Karşı Omuz Omuza“, „Önderimiz İbrahim,İbrahim KAYPAKKAYA“, „ YAŞASIN PARTİMİZ TKP/ML, Halk Ordusu TİKKO-TMLGB“,vb. sloganları atıldı. Yürüyüş güzergahında, duvarlara TKP/ML yazılamalarının yapıldığı görüldü.

Partizan Korteji ile birlikte yürüyen YKP/ML taraftarları da attıkları sloganlarla oldukça anlamlı olmuştur.Yine bu yoldaşlarımızın festival alanında üç gün boyunca özverili bir şekilde emeklerini sunmasının anlamı büyük ve örnek bir davranıştır bizler açısından.

Görsellik anlamında İsviçre PARTİZAN korteji, Partizan imzalı İbrahim tişört ve bayraklarıyla , almanca „ Yaşasın Proletaya Enternasyonalizmi-TKP/ML“ imzalı büyük pankartı ile oldukça ilgi çekiyordu.

Keza, PGİ/MLM`nin „yine almanca olarak „Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi“ imzalı pankartı da ilgi görmekteydi.

Basel :

Basel`de 1 Mayıs yürüyüşü. bu yıl devrimci ittifak (BHH, Bewegung für den Sozialimus, Cıwanen Azad, HBDH Schweiz, İDHF, PARTİZAN, KGÖ, MLKP, MLGS, PDD, TKİP,TKEP/Leninist, Revolutionarer Aufbau) yürüyüşte inisiyatifi alarak en önünde yürüdü .

Partizan kitlesi de,  yürüyüşe kitlesel ve disiplinli, süreci ve emekçilerin sorunlarını sahiplenen bir yaklaşımla hareket ederek katılım sağladılar. Sıklıkla sloganların atıldığı yürüyüş, oldukça olumlu gerçekleştirildi.

Toplanma alanından harekete geçilerek ilk eylem noktasına gelindi. Burada, kiracıların haklarının ihlaline karşı, ilgili bir devlet kurumu binasına pankart asıldı.Çok ciddi bir sorun olan bu konuya kitle oldukça ilgi duydu. İkinci eylem noktası ise Credit Suiss ve UBS bankaları idi. Burada da DAPL (Dakota Access-Pipeline) inşaasının finansörlerinden olan Creditt Suiss, UBS bankaları ve onlara engel olmayan siyasi parti ve kurumlar kınandı.

Son eylem noktası ise, Unia sendikasının son yıllardaki sınıf ve emekçilerin sorunlarına karşı olan tutarsız tutumu ve bilhassa ardarda yaptığı hatalara ve anlayışlarına dikkat çekilerek kınandı.

Oldukça canlı gerçekleşen 1 Mayıs yürüyüşü, günün anlamına uygun bir şekilde olumlu olarak sonlandırıldı.