Ana Sayfa Avrupa Kaptan Rackete’nin serbest bırakılmasına İtalyan hükümetinden Irkçı tepki

Kaptan Rackete’nin serbest bırakılmasına İtalyan hükümetinden Irkçı tepki

İtalya’da gözaltına alınan Alman yardım örgütü Sea-Watch 3 gemisinin kaptanı Carola Rackete’nin serbest bırakılması memnuniyetin yanı sıra tepkiyle karşılandı.

    
Carola RacketeCarola Rackete

İtalya’da gözaltına alınan Alman yardım örgütü Sea-Watch 3 gemisinin kaptanı Carola Rackete’nin serbest bırakılmasına İtalyan hükümeti tepki gösterdi.

Sea-Watch 3 gemisindeki 40’dan fazla sığınmacı ile izinsiz olarak Lampedusa limanına yanaştıktan sonra hafta sonunda gözaltına alınan 31 yaşındaki kaptan Rackete dün akşam serbest bırakıldı.

İtalya Başbakan Yardımcıları Matteo Salvini ve Luigi Di Maio ise ev hapsinde tutulan Rackete’nin Agrigent kentinde çıkarıldığı mahkemede hakim tarafından serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı olan Salvini, mahkemenin kararını iç güvenlik için bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Salvini, Rackete’nin serbest bırakılmasının ardından mahkemenin kararının yanlış bir sinyal olduğunu vurguladı. İçişleri Bakanı, facebook üzerinden canlı yayınladığı video mesajda, “Bu kadının yeri hapishane olmalıydı ancak bir hakim aksi yönde karar verdi. Ne olursa olsun, yasal değişiklik yapacağız. (…) Zira bu karar İtalya’nın yararına değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Rackete “Gözaltına alınmamadan sonra insanların benimle gösterdiği dayanışmadan çok etkilendim.” diye konuştu.

Cumartesi günü İtalya açıklarında iki haftadır denizde seyreden 41 sığınmacı ile Lampedusa limanına izinsiz yanaşan Alman insani yardım örgütünün Sea-Watch 3 adlı gemisinin kaptanı Rackete, yasa dışı göçe yardım ve İtalya karasularını ihlal etmekle suçlanmış ve yasak olmasına rağmen yanaştığı Lampedusa limanında İtalyan güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak ev hapsinde tutulmuştu.