Ana Sayfa Avrupa Köln ve Nürnberg`de işgale öfke, direnişe destek!

Köln ve Nürnberg`de işgale öfke, direnişe destek!

Faşist Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği işgal ve katliam saldırıları dünde Avrupa’nın birçok kentinde on binlerce kişi tarafından protesto edildi.

NÜRNBERG:

Rojava işgaline karşı Nürnberg de protestolar devam ediyor.

Bavyera Eyaleti’ndeki Kürt demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla Nürnberg Karl-Bröger-Zentrum meydanında bin civarında Kürdistanlı ve  devrimci demokratik kurumlardan dostları bir araya geldi.

Nürnberg Partizan`ında katılım sağladığı yürüyüş, saat 15.30 da  tren garının yakınında ki bir alanda toplanmasıyla başladı. AGEB`in ve diğer katılım sağlayan kurum ve örgütlerin okunan bildirileri ve dayanışma mesajları ardından, kitle şehrin çarşısına doğru yürüyüşe geçti.

 


Kitle YPG-YPJ-QSD bayrakları ile Türk devletinin yaptığı sivil katliamların yer aldığı dövizler taşıyarak “Bijî Berxwedana Rojava”, “Terorist Erdoğan”, “Katil Erdoğan”, “Biji berxwedana QSD” sloganları ile yürüdü. Nürnberg’in merkezi caddelerinde yürüyen kitle Nürnberg merkezi tren istasyonuna geldiğinde, Türk faşistlerinin provokasyonu sonucu kısa süreli gerginlik yaşandı. Kitle “YPG ist das Volk und das Volk ist hier” ” Hoch die internationale Solidarität” sloganları atarak yürüyüşe devam etti. 

Eylemde konuşan PYD Nürnberg Temsilcisi Naime Hasan, Kürt halkının ve dostlarının Türk devletinin işgal ve katliam girişimlerine karşı sonuna kadar direneceğini belirterek, “Bizler her gün meydanlarda çıkarak Türk devletini protesto ediyoruz ve her günde meydanlarda olmalıyız. Dünya ve tüm Avrupa, Kürtlerin Türk devletinin katliamlarına maruz kaldığını görmelidir. Kürdistan’da Kürt halkına karşı bir vahşet yaşanıyor” dedi. Yaklaşık 2.5 saat süren yürüyüş Nürnberg de Newroz alanında son buldu.

KÖLN:

Almanya’nın Köln kentinde kitlesel bir yürüyüşle Rojava direnişine destek verildi.

Kötü hava koşullarına rağmen,on binlerin katıldığı yürüyüşte; başta Kürtler, Almanlar olmak üzere birçok milliyetten halk ve  NRW Partizan ile birçok devrimci, demokratik örgüt yer aldı.

Ebertplatz meydanından ve Chlodwigplatz meydanından iki koldan yürüyüşe geçen onbinler, Köln’ün kent merkezinde bulunan Friesenplatz meydanında buluştu.

Yürüyüşte TEV-DEM Yönetim Kurulu Üyesi Xerîb Heso bir konuşma yaptı.

Friesenplatz meydanında toplanan mitingde, Köln`lülere federal milletvekilleri ve sivil toplum kurumu temsilcileri hitap etti.

Bütün konuşmacılar Türk devletinin işgal saldırılarını kınayarak, Türkiye’nin suç işlediğini, DAİS’i dünyaya kabul ettirilmeyi amaçladığını ifade ettiler. Yürüyüşün çağrıcılarından NRW Milletvekili Berivan Aymaz ise Türk devletinin işgali sonucu yüz binin üzerinde Rojavalinin yerinden yurdundan olduğunu, sivillerin öldürüldüğünü söyledi.