Ana Sayfa Haberler Leyla Güven açlık grevi eyleminin 108. gününde

Leyla Güven açlık grevi eyleminin 108. gününde

HABER MERKEZİ-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 108’inci gününe girdi. Güven tutsak edildiği Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’nde kalırken 8 Kasım 2018 tarihinde Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi başlatmıştı. Güven eylemini 25 Ocak’taki tahliyesi sonrasında da evinde sürdürüyor.

Sağlık sorunları artan Güven, 13 Şubat’ta kusma ve göğüs sıkışması, nefes alıp vermede zorlanma ve aşırı dikkat dağınıklığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Kendine geldiğindeyse tıbbi müdahaleyi reddetmiş ve tekrar evine götürülmüştü.

20 Şubat’ta Leyla Güven’i muayene eden Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Güven’in sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamada Beklendiği gibi güç kaybı ve kilo kaybı, bununla uyumlu sürüyor” diye belirtmiş ve eklemişti:

“Hem yaşı nedeniyle hem de sağlık durumu itibariyle çok özenli olunması gerekiyor. Bu aşamalarda artık kas dokusundaki zarar ilerledikçe, kalp kasında da sorun yaratabilir. Böyle bir risk taşıyor.”