Ana Sayfa Avrupa Lozan; 50 bin kişi çevre sorunlarına karşı alandaydı

Lozan; 50 bin kişi çevre sorunlarına karşı alandaydı

06 Nisan 2019 tarihinde İsviçre’nin bir çok şehrinde 50 bine yakın insan dünyada değişen çevre sorunları ve iklim değişimlerin ve bunu yaratan nedenlere dikkat çekmek için sokaklarda kitlesel eylemlikler gerçekleştirdi. Eyleme İTİF olarak katılım saglandı.

Lozan Çevre Eylemi

Özelikle gençliğin öncülüğünde ilerleyen eylemeler son dönemlerde dünya genelinde özellikle de öğrenciler, “gelecekleri” adına, “Fridays for Future” (Cumalar Çevre İçin) sloganı ile eylemlerini yoğunlaştırıp dikkatleri üzerlerine çektiler.

Bu eylemler İsviçre’de lise ve üniversite öğencilerin kitlesel okul grevler hayat bulmuş ilki 15 Mart 2019 tarihinde İsviçre genelinde kitlesel eylemler yapılmıştır.

Bu eylemlerin ikincisi 06 Nisan’da 2019 içinde yapılan çağrı ile değişen iklim koşuları ve bunları nedenleri dikkat çekilmek istenmiş ve eylemler de özelikle yaşanan sorun kapiltalist sistem ve bunun sonuçları vurgu yapılarak eylemler öne çıkan anti -kapitalist sloganlar yükselmiştir. Yine tek bir çözüm tek bir direniş talebi ise eylemlerde dikkat eden slogan olmuştur.

Özelikle 68 öğrenci hareketi sonrası İsviçre’deki en geniş katılımlı öğrenci hareketi olarak dikkat çekmektedir.

Lozan’da yapılan eylemde polis 10 kişiye göz altına almıştır. Alınma nedenleri sprey ve çeşitli boyalar olarak gösterilirken kitle tarafından tepki gösterilmiş, yürüş boyunca şehrin önemli hatlarında uzun süreli oturma eylemleriyle bu durum protesto edilmiş ve göz altına alınanların serbest bırakılması için gençliğin kararlı bir tavır ortaya konulmuştur.

İTİF 26. Kongresinde genç delegelerin Cuma’ların cevre sorunlarına yönelik etkinliklerin yapılması ve İsviçre genelinde yapılacak eylemlere katılım çağrısı yapılmış bunun somut örgütlenmesini 06 Nisan da yapılacak eylemde katılım yapılması kararlaştırılmıştı. Bunun üzerine İTİF olarak dövizlerle eyleme katılım sağlanıldı.

24 Mayıs Cuma günü bu eylemlerin 3’üncüsü yapılacak. Bu tarihte, tüm dünya genelinde eş zamanlı protesto yürüyüşleri düzenlenecek.

Lozan AHM