Ana Sayfa Avrupa Mor Kızıl Kolektif’ ten Wörgl ve Innsbruck“ta “Depresyon „  Nedenleri, Belirtileri, Türleri...

Mor Kızıl Kolektif’ ten Wörgl ve Innsbruck“ta “Depresyon „  Nedenleri, Belirtileri, Türleri ve Cözüm yolları Temalı Kadin Söyleşisi!

Mor Kızıl Kolektif” ten Wörgl ve Innsbruck“ta “Depresyon „  Nedenleri, Belirtileri, Türleri ve Cözüm yolları Temalı Kadın Söyleşisi!

Avusturya’nın Tirol eyaletin de Mor Kızıl Kolektif aktivistlerinin örgütlediği Söyleşilerin ilki 23 Mart  Cumartesi Günü Wörgl ve 24 Mart Pazar günü de Innsbruck’ta yapıldı.

Mor-Kızıl Kolektif ‘in kendisini tanıttığı toplantıda göçmen emekçi kadınlar ile birlikte Kadına Yönelik Şiddete, Cinsel ve Sınıfsal Sömürüye karşı Kadın Mücadelesinin önemine dair bir sunumun gerçekleştiği buluşmada; katılım sağlayan Kadınlara kendi pratiklerinden ve deneyimleri etrafında düşüncelerini aktardılar.

Dayanışmanın önemine değinen Mor Kızıl Kolektif Kadın sorunsallığı etrafında daha sıkı bir araya gelmek istediklerini ifade ettiler.

Akabin de coğunluğu Kadın katılımcı olan ve erkek arkadaşalrında katılmış olduğu ”Depresyon” konulu söyleyişi başladı.

Depresyon sunumunu yapan DR. Arkadaş öncelikle katılımcı Kadın ve erkekleri selamladı.  Sonrasında ise Depresyon hakkın da sunumuna başladı.  Yapılan sunum da günümüz de Kapitalizmin kitlelerin yaşamlarını negativ etkilediğini ve  İnsanların toplumsal gelişmeler den etkilendiği belirti. Toplumsal yapıda yaşanan herşeyin kitlelerin Düşünce-Duygu dünyasında yankı bulduğunu vurguladı.

Kapitalizmin Kitlelerin üzerinde ki baskısı (kitlelrin  işsizliği, yoksuluğu, cins baskısı, sömürüsü, şiddete maruz kalması, ulusal baskı vb… ) gibi celikileri yaşamaları, kitlelerin duygu-Düşünce dünyasın da negativ sonuclar bıratğını belirterek; bunun kitleleri den farklı şekilde sonuclar doğurduğunu söyledi.    Bugün kitlelerin büyük coğunluğu Cağımızın en büyük sağlık sorunu olan depresyonla karşı karşıya olduğunu görmemezlikten gelemeyiz dedi.

Depresyon ile ilgili detaylı sunum yapan Dr. aynı zaman da Tedavi yöntemlerine ilişkin sunum yaptı.  Tedavi yöntemleri konusun da Materyalist bir anlayışla sunum yapan arkadaş aynı zaman da tıppi  müdahelelerin gerekliliğine ve önemine vurgu yaptı. Kitlelerin kendi sorunlarının farkın da olması durumun da  ve buna karşı mücadele yöntemlerini de acığa cıkaracağını vurguladı.  Kendi ve Toplumsal sorunlara duyarlı olan kitlelerin bu tür sağlık sorunlarını daha az yaşadıklarını ve yaşayanların da tedavilerinin daha hızlı sonuc verdiğini belirti. Tıppi ve alternativ tıp konusun dada görüşlerini dile getirdi.  Tıppi tedavinin önemini özelikle belirti.

Daha sonra katılımcı Kadın arkadaşlara söz hakları verildi.

Sunumların bitmesinden sonra ise kadınlar daha fazla tartışma ve değerlendirme ihtiyacı gördükleri için bu ortam da tartışma ve örgütlenme temelinde konuşmaya devam ettiler.

Kadınlar özel de, systemde yaşamış oldukları sorunların Kadınları nasıl etkilediklerini belirtiler. Yaşadıklarının birer sonuc olduğu vurgusu yapıldı.  Katılımcı Kadınlar Yaşamış oldukları sağlık sorunları konusunda da sorularını sorarark bilgi alış verişin de bulundular. Yaşanan Sağlık sorunlarınıa karşı ne ve nasıl yapmalı, tedavi yöntemleri vb.. gibi konular da söz haklarını kullandılar.

Karşılıklı sohbet ortamın da gecen söyleşide katılımcıların ve Kadınların memnun olduğu gözlemlendi. Bu tür etkinliklerin daha sıkca yapılması gerektiği söylendi. Bir sonraki buluşma dileğiyle Söyleyişi bitirildi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.