Ana Sayfa Avrupa Mor-Kizil Kolektif’den Linz`de 8 Mart Çalışmaları

Mor-Kizil Kolektif’den Linz`de 8 Mart Çalışmaları

Avusturya/Linz

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemliklerinin gerçekleştiği hafta içerisinde Avusturya’nın Linz şehrinde Mor Kızıl Kolektif aktivistleri 8 Mart’ı coşkulu bir şekilde karşıladılar.

3 Mart günü Mor Kızıl Kolektif aktivistleri bölgede Kadınlarla bir araya gelerek, Şan Olsun 8 Mart’ı Yaratan ve Yaşatanlara! başlığı altında bir toplantı gerçekleştirdiler. Mor-Kızıl Kolektif ‘in kendisini tanıttığı toplantıda göçmen emekçi kadınlar ile birlikte Kadına Yönelik Şiddetin dünü ve bugünü konulu bir sunum gerçekleştirildi. Yine Cinsel ve Sınıfsal Sömürüye karşı Kadın Mücadelesinin önemine dair bir sunumun gerçekleştiği buluşmada katılım sağlayan Kadınlarda kendi pratiklerinden ve deneyimleri etrafında düşüncelerini aktardılar. Dayanışmanın önemine değinen katılımcılar Kadın sorunsallığı etrafında daha sık bir araya gelmek istediklerini ifade ettiler. Sunumların bitmesinden sonra ise kadınlar daha fazla tartışma ve değerlendirme ihtiyacı gördükleri için bir masa etrafında tartışma ve örgütlenme temelinde konuşmaya devam ettiler.

 

Linz de 8 Mart Yürüyüşü

Linz de son 3 yıldır düzenli gerçekleşen Kadın yürüyüşü bu yıl Kadın grevi, eşit işe eşit ücret ve 8 Mart tatil olsun talepleri etrafında gerçekleştirildi. Çeşitli Feminist, ilerici ve devrimi kadın inisiyatiflerinin katılım sağladığı 8 Mart yürüyüşü bu yil kitleselliği ile göze çarptı. Mor-Kızıl Kolektif aktivistlerininde katılım sağladığı yürüyüşte geçen yılla oranla çoşku ve kitlesel katılım ile birlikte göçmen kadınların katılımıda yürüyüşte öne çıkan noktalardandı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.