Ana Sayfa Avrupa Münih`te Devrimci Tutsaklara Özgürlük Mitingi ( videohaber)

Münih`te Devrimci Tutsaklara Özgürlük Mitingi ( videohaber)

Almanya’da çok sayıda kurum, TKP/ML davasından  25 Haziran`da yeniden tutuklanan 3 devrimci için bugün Münih Mahkemesi önünde kitlesel bir miting ve basın açıklaması düzenleyerek tutsak devrimcilere özgürlük istediler.

8 Temmuz’da Münih Yüksek Bölge Mahkemesi önünde saat 12.30’de  başlayan basın açıklamasına kalabalık bir kitle katılarak  tutuklamaları protesto etti.

Partizan`ın çağrı yaptığı mitinge katılan kitle, Miting öncesi duruşma salonuna girerek bugün yapılan duruşmayı takip etti. Duruşma sırasında Mahkemeyi izleyen kitle, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!, Yaşasın Devrimci Mücadelemiz !, Yaşasın uluslar arası devrimci dayanışma! sloganlarıyla Münih Mahkeme salonunda devrimci sloganları haykırarak devrimci tutsaklara dayanışma mesajı verdiler.

Saat 12.30 da başlayan Mitingde Courage, MLPD, SYKP, PARTİZAN, ASM, AGEB, İTİF, ATİGF, MOR-KIZIL KOLEKTİF, 8 MART KADIN PLATFORMU NÜRNBERG temsilcileri tutsakları sahiplenen ve Alman emperyalizminin saldırgan politikalarını yargılayan içerikte almanca ve türkçe  konuşmalar gerçekleştirip, katılım sağlayarak devrimci dayanışmanın güzel bir örneğini sergilediler.

Basın açıklamasında tutsak avukatlarından Sami Solmaz`ın avukatı Roland Meister dava sürecine yönelik konuşmasında ve son tutuklamalarda gösterilen gerekçelerin tutarlı bir yanı olmadığına dikkat çekerek, politik sebeplerle sürdürülen bu davanın devrimci ve komünist örgütlere yönelik saldırı niteliği taşıdığını belirterek tutsakların devrimci selamlarını iletti.

Avukat Roland Meister`in konuşması sonrası ” Devrimci Tutsaklar onurumuzdur !” 129 b yasalarına son “ sloganları güçlü şekilde haykırıldı.

Saat 13.30 da bitirilen Miting sonrası, kitle yeniden duruşmayı takip etmek için, duruşma salonuna girdi ve davanın bugünkü celsesi bitimine dek tutsak komünistlerle dayanışma içinde oldular.

Devrimci-demokrat kurumlar ( Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB), Mor Kızıl Kollektif, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF), Avusturya Türkiyeli İşçi Gençlik Federasyonu (ATİGF), Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Almanya Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu (KON-MED), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi SYKP-Avrupa  (SYKP), Almanya Marxsist- Leninist Partisi ( MLPD), Prolos Nürnberg, İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR-Avrupa), Redaktion Klassenstandpunkt (Sınıf Dayanışması-Almanya), Emek Partisi Avusturya (PDA), Avusturya Komünist Gençlik/Komünist Öğrenciler Birliği (KJO/KSV), Kızıl Cephe Kolektifi – Avusturya (Rot Front Kollektiv), Komünist Sendikal Inisiyatif Enternasyonal (KOMintern), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM), Mücadele Birliği Platformu ve Devrimci Cephe, Almanya’da TKP/ML davasından yeniden tutuklanan 3 devrimci  “Dr. Banu Büyükavcı, Dr. Sinan Aydın, Sami Solmaz ve tüm politik tutsaklara özgürlük” için yaptıkları ortak açıklamada; 15 Nisan 2015 tarihinde, Alman devleti ve Türk devletinin işbirliği ile Almanya merkezli olarak gerçekleştirilen uluslararası bir operasyonda, TKP/ML üyesi oldukları iddiasıyla 10 devrimcinin hukuksuz ve anti-demokratik bir şekilde tutuklandığına dikkat çekerek, devrimci tutsaklara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada sahip çıkacaklarını belirten kamuoyuna yönelik ortak bir açıklama yayınlamışlardı.