Ana Sayfa Avrupa Nürnberg ve Ulm’de Kadınlar Sokaktaydı

Nürnberg ve Ulm’de Kadınlar Sokaktaydı

Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü olan 25 Kasımda Nürnberg ve Ulm’de Kadın örgütleri sokağa çıkarak, Kadınlar üzerindeki erk baskısına devlet şiddetine, cins ayrımcılığına, kadına yönelik her türlü şiddete ve sömürüye karşı seslerini yükselttiler.

NÜRNBERG :

Saat 17.00 de örgütleyicileri ve çağrıcıları içinde MOR-KIZIL KOLEKTİF`inde bulunduğu 8 Mart Kadın Platformu bileşenleri Weisserturm meydanında 25 Kasım uluslararası Kadına şiddete karşı mücadele günü dolayısıyla kitlesel bir Miting düzenlediler. Soğuk havaya rağmen kalabalık bir kitlenin toplandığı Miting de Kadın örgütleri adına konuşmalar gerçekleştirildi. MOR KIZIL KOLEKTİF Miting`de, almanca dilinde yayımladığı bildiriyi okuyan bir konuşma gerçekleştirdi.

Yapılan konuşmalar ardından şehir merkezinde sadece kadınların katıldığı yürüyüşün startı verildi. Kentin işlek caddelerinden geçen yürüyüş tekrar Weisserturm miting alanına döndü.

Kapanış konuşmalarının yapıldığı alanda MOR KIZIL KOLEKTİF aktivistleri, dünyanın çeşitli ülklerinde şiddete mağruz kalmış kadınların fotoraflarıyla o kişilerin isimlerini okuyarak, uğradıkları şiddeti anlatarak teşhir eden, ilgi çeken bir gösteri düzenlediler.

Miting ve yürüyüş boyunca kadınlar sloganlar haykırdılar.

NEU ULM:

Neu-Ulm AWO tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle şehir merkezinde düzenlenen etkinliğe; Mor-Kızıl Kolektif, SKB, ADKH, SYKP ve AKM’den Kadınlar ile Alman ve diğer uluslardan kadınlar katılarak  birlikte gösteri yaptılar.

“Sesli ve Kararlıyız” sloganıyla Petrusplatz’da kurulan çadırda enformasyon standları açıldı, konuşmalar yapıldı.

Etkinlikte açılan pankart ve dövizlerde kadına yönelik şiddet ve erkek egemen anlayış protesto edildi.