Ana Sayfa Münih Davası Nürnberg’de Tutsakların Sendikalaşması ile ilgili Söyleşi

Nürnberg’de Tutsakların Sendikalaşması ile ilgili Söyleşi

06.04.2018 Cumartesi günü Rote Hilfe, Organisierte Autonomie ve Intiative solidarischer Arbeiterinnen in düzenlediği Tutsakların Sendikalaşması ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirildi.

Dr. Banu Büyükavcı `nında konuşmacı olarak katıldığı etkinlik saat 19.00 da başladı.

Söyleşi, Organisierte Autonomie` nin moderatörlüğünde izleyicileri selamlaması ve neden böyle bir etkinlik düzenleme ihtiyacı duyduklarını açıklamasıyla başladı.

Günümüzde faşizmin heryerde boy gösterdiği bir süreçten geçtiğimizi ve buna karşı koymanın en doğru yolu örgütlenmekten geçtiğini dile getirildi. Bu direnişin sadece dışarıdaki insanlar ile sınırlı kalmamasının ve hapishanedeki tutsaklarında sendika üzerinden örgütlenmesinin büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Bu açıklamanın ardından ilk konuşmacı olarak, uzun süredir sendikada faaliyet yürüten bir sendika çalışanı podyumda yerini aldı.

Sendika çalışanı öncelikle sendikanın kaç yılında kurulduğu ve nerelerde aktif faaliyet yürüttükleri hakkında bilgiler verdi. Ardından tutsakların sendika ile nasıl iletişim kurabileceklerini ve sendikanın tutsaklar için nasıl bir dayanışma içerisinde olduğunu, verdiği bazı örneklerle anlattı.

ikinci konuşmacı olarak, Avrupanın çeşitli ülkelerinde tutsaklık yaşamış bir sendika üyesi yerini aldı. Konuşmacı öncelikle hapishanede edindiği kötü tecrübeleri dinleyicilerle paylaştı.Dışarıda olduğu gibi, içerde de insanların hak gaspına uğradıklarını, emeklerinin sömürüldüğünü belirtti. İnsanın sosyal bir varlık olduğunu, tutsaklık sürecinin getirdiği zorlukları, insanın ancak birlik olarak ve örgütlenerek daha kolay aşabileceğine inandığını vurguladı. Bu nedenle de tutsakların sendikalaşmasının şart olduğuna dikkat çekti.

Etkinliğin son konuşmacısı olan Banu Büyükavcı ilk olarak orada bulunan ve tutsaklarla bugüne dek dayanışma gösteren tüm kurumlara teşekkür etti.

Dr. Banu Büyükavcı tutsaklık döneminin başında maruz bırakıldığı izolasyondan ve o zor süreci nasıl atlattığından bahsetti.

Zaman zaman günde 20 tane mektup aldığını anlatan Büyükavcı, bu duruma diğer tutsakların pozitif yaklaştığını ve bunun onlarda merak uyandırdığını söyledi. Büyükavcı hapishane arkadaşlarına dışarıdaki insanların neden kendisi ile bukadar dayanışma içinde olduklarını anlattı.

Büyükavcı kimi tutsağın bu anlatımlarından çok etkilendiğini belirtti.

34 ay yaşadığı tutsaklık döneminde dışarıdan gelen dayanışma nedeniyle kendisini hiç bir zaman yalnız hissetmediğini belirten Büyükavcı, zaman zaman duygusal anlar yaşadı.

50 kişinin katıldığı etkinlik saat 21.30 da son buldu.

Avrupa Haber Merkezi  / Nürnberg