Ana Sayfa Avrupa Suruç’ta katledilen 33 devrimciyi anlatan “Gitmek” belgesel filmi Ulm`da gösterilecek

Suruç’ta katledilen 33 devrimciyi anlatan “Gitmek” belgesel filmi Ulm`da gösterilecek

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde cihatçı IŞİD’in düzenlediği canlı bomba saldırısında, 33 devrimci katledildi. Suruç’ta katledilen 33 devrimciyi anlatan “Gitmek” belgesel filmi bu Cuma Ulm’da gösterilecek.

O gün Amara Kültür Merkezi’nin önünde 300’ü aşkın insan, IŞİD’in işgalinden kurtulan Kobane kentinin yeniden inşasına katılmak üzere sınır kapısından geçmek için Türk resmi kurumlarından gelecek izni bekliyordu.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), “Beraber savunduk, beraber inşa ediyoruz” sloganıyla bir dayanışma kampanyası düzenlemiş ve Türkiye’nin dört bir yanından 300’ü aşkın kişi yola çıkarak, Suruç’ta bir araya gelmişti.

Katledilen 33 devrimci arasında sosyalist, anarşist ve Kürt gençlerin yanı sıra anne ve babalar da vardı. Kürt gençlerinin yanı sıra Türk, Arap, Çerkes, Laz halkından gençler de yer alıyordu.

“Gitmek” belgesel filmi, Suruç’ta katledilen 33 kişiyi anlatıyor

Belgesel, “Neden yola çıktılar?” sorusuna yanıt arıyor. İstanbul’da, Ankara’da, Samsun’da, İzmir’de, Van’da da çeşitli dayanışma kampanyaları yapmak varken, bu insanlar neden yola çıkmışlardı ve ne yapmak istiyorlardı?

Belgesel, bu sorunun yanıtı için katledilen devrimcilerin aileleri, yoldaşları, arkadaşları ile görüştü. 33 devrimcinin doğup büyüdükleri kentlerde çekimler yapıldı.

Katliamdan sağ kurtulanlar, katliamın ardından hayatlarında yaşanan değişiklikleri anlattı. Tanıklara, “Gittiğinize pişman mısınız?” sorusu soruldu.

Katliama tanık olduktan sonra Rojava devriminin savunmasında yer alan gençlerle görüşüldü. Rojava’da bulunmalarında katliamın etkisinin olup olmadığı soruldu.

Film, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, Bilim Estetik Eğitim Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’nın organizasyonunda çekildi.

7 Haziran’da Ulm’da

Avrupa’nın da bir çok kentinde gösterilen belgesel, bu hafta cuma günü, 7 Haziran’da saat 17.00’de, Ulm Schaffnerstrasse 17 adresinde bulunan Bürhaus Mitte’de gösterilecek. Etkinliğe, belgeselin proje ekibinde de yer alan, filmin senaristi gazeteci-yazar Arzu Demir de katılacak.

Belgesel filmin yönetmeni; Mustafa Emin Büyükcoşkun Ekip: Arzu Demir, Ezgi Aydın, Leyla Postalcıoğlu ve Emre Altan

( AF Ulm)