Ana Sayfa Avrupa Suruç’ta yaşamını yitirenler anıldı

Suruç’ta yaşamını yitirenler anıldı

HABER MERKEZİ : Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 düş yolcusu, Türkiye`de ve Avrupa`da bir çok kent de anılarak, düşlerinin yarım bırakılmayacağı sözü yinelendi.

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe saldıran polis, HDP’li milletvekillerini darbetti. 27 kişi ise gözaltına alındı.

DERSİM : Dersim’de bulunan gençlik örgütleri IŞİD’in 20 Temmuz 2015 tarihinde, Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi bahçesinde toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik gerçekleştirdiği katliamın 4’üncü yıl dönümü nedeniyle Seyit Rıza Meydan’ında anma etkinliği gerçekleştirdi.

Siyasi parti, STÖ temsilcileri, HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz ve çok sayıda yurttaşın katıldığı anmada yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Seyit Rıza Meydan’ına oyuncaklar bırakılarak, çerağlar yakıldı. Anmada konuşan SGDF üyesi Cengiz Fidan, 33 düş yolcusunu anarak onların bıraktığı mirası devraldıklarını söyledi.

Fidan, IŞİD’e tırlarla silah gönderenlerin Kobane’li çocuklara oyuncak götüren gençleri öldürdüklerini belirterek, adalet talebini yineledi.

Ardından söz alan HDP’li Dilşat Canbaz, katillerin sokaklarda gezdiğini kendilerinin ise hala adalet arayışının devam ettiğini söyleyerek Suruç Katliamı’nı konu alana ve İstanbul’da gösterimi yasaklanan “Gitmek” belgeseline dikkat çekti. Canbaz, “Belgesel terörü övmekle suçlandığı için yasaklandı. Asıl terör belgeseli yasaklayanlar, 33 genci katledenler, IŞİD’i ülkemize sokanlardır. Katliamı yapanları unutmayacağız. 33 gencin hayallerini yarım bırakmayacağız” dedi.

Ardından konuşan İHD Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz da, yapılan katliamların aydınlatılmadığına dikkat çekerek, tek sorumlusunun AKP olduğunu söyledi. Daha sonra anmanın olduğu meydana kırmızı karanfiller bırakıldı.