Ana Sayfa Avrupa TC’ nin Rojava İşgal Hazırlığı Zürih ve Basel’ de Protesto Edildi!

TC’ nin Rojava İşgal Hazırlığı Zürih ve Basel’ de Protesto Edildi!

Faşist Türk devletinin Suriye Kürdistanı, Rojova ya yönelik işgal ve saldırı girişimine, Türk hakim sınıflarının çeşitli kliklerinin temsilcileri faşist ve gerici partilerinin bugün Türk parlementosunda destek vermesi, avrupa`nın bir çok ülkesinde olduğu gibi isviçre`de  de kitlesel şekilde protesto edildi.

Faşist Türk devleti, içte ekonomik-siyasal krizi ile boğuştuğu bir dönemde, hükümetteki AKP-MHP kliği, sorunları gizleme, siyasal gücünü, iktidar olanaklarının devamını sağlama, ve Kürt ulusunun Rojava’ daki kazanımlarını ortadan kaldırmak amaçlı olarak yeniden daha büyük bir saldırı hazırlıkları içerisindedir.

Başta efendileri olan ABD emperyalizminin yanısıra, Rusya, Almanya vb. emperyalist güçler ve böige gerici faşist devletlerinin gizli/açık onaylarıyla büyük katliamların ve alan kapmanın hazırlıklarını yoğunlaştırmış durumdadır.

Bu faşist saldırı dalgasına karşı, Avrupa’ da eylemler gerçekleştirilmekte, tepkiler büyümektedir.

İsviçre’ de Basel ve Zürih’ te de saldırı hazırlıkları yüzlerce kişinin katıldığu yürüyüş ve eylemlerle protesto edildi.

İsviçreli anti-faşist , demokratik kurumların ve İsviçre Demokratik Güç Birliği (İDGB’) nin birlikte organize ettiği eylemler hafta içi olmasına rağmen kitlesel şekilde gerçekleştirildi. Eyleme PARTİZAN güçleri flamalarıyla katılım sağladı.

Zürih’ te Hauptbahnhof’ ta buluşan yüzlerce kişi, pankart, dövizler ve flamalarla sıklıkla sloganlar atarken, türkçe-almanca konuşmalar gerçekleştirildi. Ardından kitle yürüyüşe geçti. Rathaus yönüne doğru yürüyen kitle yol boyunca işgal ve saldırganlığı teşhir eden sloganlar ve konuşmalar gerçekleştirdi. Yürüyüş tekrar b Zürih ahnhof’ unda sonlandırıldı.

Basel’ de de Dreirosenbrücke’ de buluşan yüzlerce insan, şehir merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi. Anti-faşist grupların da katıldığı eylemde, saldırının amacı ve ona karşı mücadelenin büyütülmesi gerekliliği ifade edildi.

Yürüyüş boyunca sıklıkla sloganlar atan kitle, işgale olan öfkesini haykırdı. PARTİZAN’ ın da bayraklarıyla katılım sağladığı eylem, Klaramatte’ de sonlandırıldı.

Öte yandan İDGB işgal saldırılarına karşı eylemlerin yoğunlaştırılacağını, direnişi büyütmek için, yapılacak olan eylemlere daha kitlesel katılım çağrısı yaptı.

Bu çerçevede, 10 Ekim, saat: 15:30’ da Türk Konsolosluğu önünde yapılacak olan kitlesel   eyleme , yine, 12 Ekim Cumartesi günü, Zürih’ te İsviçre merkezli yapılacak olan miting/yürüyüşe yerli- göçmen tüm duyarlı insanları katılmaya, kitleleri seferber etmeye çağırdı.

AHM- Zürih/Basel

08 Ekim 2019