Ana Sayfa Genel Türkiye’li Politik göçmene Hırvatistan`da İnterpol tutuklaması

Türkiye’li Politik göçmene Hırvatistan`da İnterpol tutuklaması

18 Eylül günü sağlık nedenlerinden dolayı Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e giden ve burada İnterpol araması nedeniyle tutuklanan Ayça Kılınç için duyarlılık çağrısı yapıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Hırvatistan Başkonsolusluğu önünde bir aöıklama yapan “Ayça Kılınç’a Özgürlük Komitesi’ tarafından yapılan açıklamyı ingilizce ve türkçe yayınlıyoruz:

‘Ayça Kılınç’a Özgürlük!

Hırvatistan Faşist Türkiye Hükümetiyle işbirliğine Derhal Son Vermeli!

Ayça Kılınç En Kısa Zamanda ingiltere’ye iade edilmelidir!

Ayça Kılınç Kimdir?

Ayça Kılınç, İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Matemetik bölümü mezunudur. Daha sonra Malatya inönü Tip Fakültesine girdi. Üniversite’de yaşanan kötü koşullara ve  eğitim alanında yapılan haksızlıklara daha fazla duyarsız kalamadı.  Protesto etmek için öğrenci gösterilerine katıldı.  Demokratik hakkını kullanarak katıldığı gösterilerden dolayı hakkında davalar açıldı. Haziran 2011’de 8 ay  hapishanelerde tutsak kaldı. Türkiye’de ki politik sorunlardan dolayı okuduğu tip fakültesine devam edemedi. Yaşadığı başkıllardan kaynaklı kasım 2013’de ailesini ve ülkesini terketmek zorunda kaldı.

Ayça Kılınç İngiltere’ye Geldi

Türkiye’de, AKP Faşizminin tüm ezilen halklar üzerinde estirdiği terörden Ayça Kılınç’da üzerine düşen payı aldı. 2014 yılında ingiltere’ye geldi. Bir süre sonra iltica talebinde bulundu. 2017’de iltica talebi kabul edildi ve 2018’de 5 yıllık 22 Ağustos 2022’ye kadar geçerli olan seyehat belgesi (travel Document) aldı. Kıngston üniversitesi eczacılık fakültesi 2. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyordu. Aynı zamanda müziğe olan ilgisini ve yeteneğini de müzikal etkinliklere katılarak idame ettiriyordu.

Ayça Kılınç Hırvatistan,da Neden Tutuklandı ?


Ayça’nın tek suçu, kendisine yasalar gereğince verilen,   seyehat belgesini kullanmaktı .içişleri bakanlığından (Home Office) aldığı belgesiyle seyehat hakkını kullanarak 18 Eylül 2018’de sağlık nedeni ile Hırvatistan’a gitti. Öğleden sonra Zagreb havalanında”Türkiye’de arandığı” gerekçesiyle durdurularak saatlerce alıkonuldu. Ertesi gün öğle saatlerinde mahkemesi görüldü ve tutuklandı. Ayça’nın Türkiye’de arandığı bir sır değildir. Politik düşüncelerinden dolayı, katıldığı öğrenci eylemlerinde saldırıya uğramıştır. Demokratik hakkını kullanarak

Ayça Kılınç’ın kullandığı SEYEHAT BELGESİNİN ÜZERiNDE “TÜRKİYE HARİÇ HERYERE SEYEHAT EDEBİLİR!” yazıyordu. Ama Ayça’nın şeyhat hakkı hukuksuzca elinden alındı

Nedeni :Türkiye faşizminin bir çok Avrupa ülkesiyle olduğu gibi Hırvatistan’la da yaptığı siyasi, ekonomik ve politik işbirliğidir. Devletlerin ticari çıkarları, genç bir insanın daha yaşamı üzerinde pazarlık konusu oldu.

Ayça Kılınç şu anda adaletsizce özgürlüğü elinden alınmış ve Zatvoru hapishanesinde tutulmaktadır.

AYÇA KILINÇ İÇİN ADALET İSTİYORUZ!

AYÇA DERHAL SERBEST BIRAKILMALI! Ayça Kılınç’ı sahiplenmek için mektup adresi: ZATVORU ZAGREB, DR LUJE, NALETILICA 1, 10 000

Email: [email protected]

Yapılan saldırıyı protesto etmek için Hırvatistan elçiliğine kınama mailleri yazın

Adres: Hirvatistan Londra elciligi, 21 Conway Street London W1T 6BN United Kingdom

Telefon: 020 7387 2022

FAX        (+44) 20 7387 0310

EMAIL:  [email protected]


Freedom for AYCA KILINC !

Croatia must stop fascism with TURKEY

AYCA KILINC must be returned to the U.K ASAP!

WHO IS AYCA KILINC?

Ayca Kilinc, (born 1988 in Ankara, Turkey). She is the daughter of a family in the origins of Alevi and Kurdish. She completed her primary and secondary education in Ankara. She graduated with a mathematics degree from ODTU (Middle East Technical University). Furthermore, qualified to study Medicine in Malatya Inonu Medical Faculties. She was involved in student protests. She used her democratic rights to be involved in the protests to fight for justice. As she was involved in the protests there were numerous cases against her name. She was arrested in June 2011 and was imprisoned for 8 months. As a result, due to her political background she could no longer continue her degree in medicine. She was mentally and physically oppressed therefore, she had no choice but to leave her country.

AYCA KILINC ARRIVED IN THE U.K

Ayca was now one of the many victims due to the political issues in Turkey caused by the political party AKP. She arrived in the UK in 2014. She claimed Asylum In 2017 and was granted with Asylum. This gave her the entitlement of a travel document in 2018. This was valid for 5 years and was due to expire in 22 August 2022. In the meantime, Ayca continued her studies in Kingston University studying Pharmacy. She is currently in her second year of University. Ayca is very talented in music and she was attending music events to use her talent as a hobby.

THE REASON FOR AYCA’S ARREST IN CROATIA:

Ayca was travelling with her travel document that was granted to her by the U.K. The reason for her travel to Croatia was due to medical reasons. She travelled on 18 September 2018 and arrived to Zagreb, Croatia in the afternoon. At the airport, she was detained for hours and it was explained to her that she was investigated by Turkey. The following day in the afternoon she had a hearing and was arrested. Ayca claimed Asylum due to her political side and therefore, was an Ayslum-Seeker in the U.K. The U.K granted her application and she has the right of a travel document.  This document gives her the right that she ‘CAN TRAVEL ALL DESTINATIONS UNLESS IT IS TURKEY’.  However, Ayca’s freedom of right to travel has been violated. The reason: because Croatia’s mutual agreement with Turkey due to their political and economical benefits to each other. The government trading benefits exploited a young human being like Ayca.

Ayca’s freedom has been taken from her unjustly. She is currently detained in Zatvoru prison.

WE WANT JUSTICE FOR AYCA!

AYCA MUST BE RELEASED IMMEDIATELY!

If you want to support Ayca her correspondence address is: ZATVAROU ZAGREB, DR LUJE, NALETILICA 1, 10 000.

EMAIL: [email protected]

Please PROTEST and SUPPORT Ayca by emailing Embassy of Croatia in London.

Address: Croatia London Embassy, 21 Conway Street, London, W1T 6BN, United Kingdom

Telephone: 0207387 2022

Fax: (+44 0 20 7387 0310)

Email: [email protected]