Ana Sayfa Emeğin Gündemi Tutuklu inşaat işçileriyle dayanışma etkinliği gerçekleştirildi

Tutuklu inşaat işçileriyle dayanışma etkinliği gerçekleştirildi

3. Havalimanı İşçileri ile Dayanışma Platformu, direnişe geçtikten sonra gözaltına alınan ve tutuklanan  3. Havalimanı işçileri ve sendika yöneticileri ile dayanışma etkinliği gerçekleştirdi. Kadıköy Caferağa Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda devrimci örgüt, parti ve çok sayıda sendika katılım sağladı.

Tutuklu inşaat işçileriyle dayanışma etkinliği gerçekleştirildi
Tutuklu inşaat işçileriyle dayanışma etkinliği gerçekleştirildi

Salona “İnşaat işçisi köle değildir”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” yazılı pankartlar ile tutuklu bulunan Dev-Yapı İş Sendikası Genel Sekreteri Özgür Karabulut’un fotoğrafları asıldı. Etkinliğe DİSK yönetim kurulu üyeleri, İnşaat İş, Dev-Yapı İş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanları ve üyeleri, Devrimci Parti, ESP, Limter-İş, Partizan, BDSP, Deri Teks, DDSB, Belediye İş 2 No’lu Şube, TİP, Munzur Çevre Derneği gibi çok sayıda kurum ve sendika katılım sağladı. Geceye Adalılar, Domane Dersim, Şenol Akdağ, Arhat, Grup İsyan Ateşi ve Pınar Aydınlar katılım sağladı.

Tutuklu inşaat işçileriyle dayanışma etkinliği gerçekleştirildi
Tutuklu inşaat işçileriyle dayanışma etkinliği gerçekleştirildi

Dayanışma etkinliği iş cinayetlerinde kaybedilen işçiler için saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından 3. Havalimanı işçilerinin direnişini anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

 

İnşaat-İş sendikası yönetim kurulundan Tezcan Acu ve Dev-Yapı İş sendikasından Nihat Demir konuşma gerçekleştirdi. Sendika temsilcilerinin konuşmalarının ardından Dev-Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un eşi Ayla Gümüş Karabulut ve tutuklu İnşaat-İş yöneticisi Anıl Deniz Gider’in annesi Sevim Dede söz aldı.

“KÖLELİĞE KARŞI DİRENEN İNŞAAT İŞÇİLERİNİN HAKLI DAVASINI SAVUNACAĞIZ”

Aileler ardından tutuklu bulunan işçilerin gönderdiği mektup okundu. Mektupta şu ifadelere yer verildi: “3. Havalimanındaki işçiler inşaat işçileri üzerinde yürütülen kölelik koşullarına karşı haklı bir direniş ortaya koydu. Etkinliğinizde eminim ki işçilerin talepleri tekrar hatırlatılacaktır. O talep listesi inşaat işçilerinin hangi koşullarda çalışmak zorunda kaldığını tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. 3. havalimanında ortaya çıkan direniş ve bu direnişin ortaya koyduğu talepler aslında tüm inşaat işçilerin talepleridir. Çünkü tüm şantiyeler bugün kölece çalışmanın dayatıldığı firavunluk düzeninin kampları haline gelmiştir. Bugün inşaat işçisine dayatılan kölelik koşullarında çalışmak ve iş cinayetlerin de ölmektir. 3. Havalimanında işçi arkadaşlarımız direnişleri ile bu dayatmayı kabul etmediklerini köleliğe ve ölüme karşı, ‘Direnmek Yaşamaktır‘ diyerek direniş seçeneğini tüm işçi sınıfının önüne koymuştur. Bu direnişin tüm şantiyelere yayılmasından korkan egemenler, baskı, gözaltı ve tutuklamalarla bu direnişi kırmak istedi. Ancak bugün düzenlediğiniz dayanışma etkinliğinde de görüldüğü üzere bu direniş kırılmadı. Tam tersine direnişimiz tüm topluma mal olan bir mücadele dinamiğini ortaya çıkardı. Bedenimiz tutsak edilse de düşüncelerimiz özgürdür.  Bu dayanışmayı 5 Aralık’ta görülecek duruşmada daha da yükseltmemiz gerekmektedir. Çünkü 5 Aralık’ta egemenlerin Adalet Sarayında “köleliğe karşı direnen” inşaat işçilerinin haklı davasını savunacağız. Dava günü ne kadar güçlü orada olunursa gerçekler bir o kadar etkisini gösterecektir.”

Etkinlikte Dev-Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un Silivri Hapishanesi’nden gönderdiği mektup okundu. Etkinlik Domane Dersim, Grup İsyan Ateşi, Pınar Aydınlar ve Arhat’ın ezgileri eşliğinde sona erdi.