Ana Sayfa Emeğin Gündemi Tuzla: Recticel fabrikası işçileri sendikal hakları için açlık grevine başladı

Tuzla: Recticel fabrikası işçileri sendikal hakları için açlık grevine başladı

İstanbul Tuzla’da faaliyet gösteren Recticel Teknik Sünger İzolasyon San. Ve Tic. A.Ş.’de işçilerin sendikalı olmak için verdiği mücadele devam ediyor.

Recticel fabrikası işçileri sendikal hakları için açlık grevine başladı

İstanbul Tuzla Aydınlı mahallesinde bulunan Recticel Farbikası’ında haftalardır yemek boykotları, fabrikayı terk etmeme eylemleri gibi bir çok eylem biçimi ile sendikal haklarını savunan 70 işçi, işverenin görüşmelerde geri adım atmaması sonucu bugün açlık grevine başladı.

2015 yılında, Petrol-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şubesi’nin çalışmalarıyla Recticel Teknik Sünger İzolasyon San. ve Tic. A.Ş. fabrikasında örgütlenilmişti. Ancak Recticel işvereninin iş kolu tespitine ilişkin açtığı dava farklı derece mahkemelerde yaklaşık 4 yıldır devam ediyor. Yargı sürecinin birçoğunda karar sendika lehine açıklanmış olmasına rağmen, işveren hukuki süreci uzatma mekanizmasını devreye sokmakta ısrarını sürdürmeye devam ediyor.

İstanbul Tuzla’da bulunan Recticel Teknik Sünger İzolasyon Tic. Aş.’de bulunan işçilerin Petrol-İş’e üye olarak sendikalı olma çalışmalarının patron tarafından tanınmamasından dolayı geçen hafta yapılan yemekhane boykotunun ardından işçiler fabrikayı terk etmeme eylemleri yapmıştı. İşçiler eylemlerini bugün itibariyle açlık grevine dönüştürerek sendika haklarına sahip çıkacaklarını belirttiler.

Kaynak: http://www.yenidemokrasi2.net