Ana Sayfa Türkiye Yeni Demokrasi Gazetesi ile dayanışma etkinliğinde “Yaşasın Yeni Demokrasi Mücadelemiz” şiarı haykırıldı!

Yeni Demokrasi Gazetesi ile dayanışma etkinliğinde “Yaşasın Yeni Demokrasi Mücadelemiz” şiarı haykırıldı!

Yeni Demokrasi Gazetesi ile dayanışma etkinliği “Yeni Demokrasi Mücadelesinde Sarıl Güne Sarıl Saate, Bir Adım Daha İleriye” şiarıyla Taksim Ortaoyuncular Sahnesi’nde çoşkuyla gerçekleştirldi.

Yeni Demokrasi Gazetesi ile dayanışma etkinliği Taksim

“Yaşasın Yeni Demokrasi Mücadelemiz”, “Çünkü Gerçekler Devrimcidir” şiarlı, Yeni Demokrasi imzalı pankartların yanı sıra “Yaşasın Marksizm-Leninizm-Maoizm” şiarlı pankart ile Proletarya Partisi’nin şehit düşen dört genel sekreterinin yer aldığı pankart salona asıldı. Etkinlikte sık sık, “Devrimci Basın Susturulamaz!”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!”, “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya”, “Gerillalar Ölmez Yaşasın Halk Savaşı” sloganları atıldı.

SESİMİZE SES KATMAK İÇİN BURADAYIZ

Saat 16.00’da devrim ve yüce komünizm davasında ölümsüzleşenlerimiz anısına saygı duruşu ile başlayan etkinliğimiz Yeni Demokrasi temsilcisinin konuşması ile devam etti.“Faşizmin gerçekleri halka ulaştıran devrimci, demokrat, muhalif basına dönük saldırılarının azgınlaştığı, gazetecilerin tutuklandığı, sansürün ve engellemelerin yoğunlaştığı bu süreçte bir arada olmak ve sesimize ses katmak için buradayız” sözleri ile konuşmasına başlayan Yeni Demokrasi temsilcisi, Yeni Demokrasi’nin Demokratik Halk Devrimi, sosyalizm ve komünizm mücadelesi ile şekillendiğini MLM ideolojisinin perpesktifiyle en geniş yığınlara ulaşmaya çalıştığını ifade etti.

 

Yeni Demokrasi Gazetemizin hazırlanmasından dağıtımına kadar olan tüm aşamalarda kolektif bir emek ve çaba söz konusudur. Bu anlamda ileriye doğru atılan her adım kolektiftir ve onun ürünüdür. Bu noktada hapishanelerde bulunan yoldaşlarımızın ve okurlarımızın tüm engelleme ve sınırlamalara karşın bize sundukları katkıya özel bir vurgu yapmak yerinde olacaktır. Gazetemiz için esas olan işçi sınıfı ve ezilen kesimleri doğru temelde bilinçlendirme ve örgütleme görevini yerine getiren bir yayın politikasıdır. Bu başarıldığı oranda kitlelerin gerçek sorunlarını görme, bu sorunlara doğru politikayla temas etme ve genel çağrıların ötesinde somut çağrılarda bulunabilme şansına sahip olabiliriz” ifadeleri ile devam eden konuşma “‘Gerçekler devrimcidir” sözünü ilke edinen gazetemiz tüm engellemelere karşı gerçeğin sesini halkımıza taşıma görevini sürdürecek, egemenlerin korkularını büyütecektir” cümleleri ile sona erdi.

Etkinlik Yeni Demokrasi temsilcisinin konuşmasının ardından Yeni Yaşam Gazetesi Temsilcisi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası yöneticisinin konuşması ile devam etti. Yapılan konuşmalarda basına yönelik saldırılara değinilirken, özellikle bu süreçte dayanışmanın, birlikte bir şeyler üretmenin önemi ifade edildi.

Yapılan konuşmaların ardından Mezopotamya Dans Topluluğu tarafından 4 Kapı 40 Makam isimli dans gösterisi sahnelendi. Büyük ilgi toplayan dans gösterisinin ardından sanatçı Özlem Gerçek ezgileriyle sahnedeki yerini aldı.

Özlem Gerçek’in ezgilerini seslendirmesinin ardından Kürt ulusunun yok edilmeye çalışılan dilini ve kültürünü yaşatmaya çalışan Koma Gulen Xerzan Kürtçe seslendirdiği ezgilerle kitleyi coşturdu.

DÖVÜŞE DÖVÜŞE YÜRÜYECEK, DEMOKRATİK HALK DEVRİMİ’NİN GÖREVLERİNE DÖRT ELLE SARILACAĞIZ

 

Koma Gulen Xerzan’ın ardından Partizan tarafından bir konuşma gerçekleştirildi. “Gazetemizin düzenlemiş olduğu bu etkinlik, kolektif anlayışı sahiplenerek, kendimizi kolektif çalışmada, devrimin görevlerine sarılmada özneleştirerek ve Yeni Demokrasi’nin yayın anlayışını oluşturan kızıl güzergahın kutup yıldızını büyüterek anlam bulacaktır. Yeni Demokrasi, gelenekten aldığı mirası geleceği kuracak olan öncü kurmaylara, kitlelerden kitlelere aktarmakta önemli bir misyonu üstlenirken en başta kolektifin sesi olma, sağ tasfiyeciliğe karşı barikat olma iddiasındadır”cümleleriyle konuşmasına başlayan Partizan temsilcisi“ardımızda şanlı bir mücadele tarihi, önümüzde bize ışık tutan Kaypakkaya yoldaşın sönmeyecek olan meşalesi var. Onun şahsında enternasyonel proletaryanın ölümsüz önderlerini, Proletarya Partisi’nin yılmaz savaşçılarını saygıyla anıyor; yaşamımızı devrimcileştirmeye bir adım daha yakınlaşmaya çağırıyoruz” ifadeleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Grup İsyan Ateşi

Partizan temsilcisinin ardından kavga marşlarıyla Grup İsyan Ateşi sahnede yerini aldı. “Buradayız” ezgisiyle performansına başlayan Grup İsyan Ateşi kavga marşları ve halaylarla kitleyi coşturdu.

Yaklaşan yerel seçimlerde Dersim Devrimci Güç Birliği’nin Hozat adayı Nesimi Ataş ve Nazımiye Adayı Özkan Arslan ve Temel Demirer birer konuşma gerçekleştirerek kitleyi selamladı. Etkinlik, yapılan konuşmaların ardından Abdal Haluk Tolga İlhan ve Aliyar Nihan’ın müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Silivri ve Tekirdağ Hapishanelerinden tutsak Partizanların dayanışma etkinliğimize yolladığı selamlama mesajlarının yanı sıra, İTİF, ATİGF, Avrupa Partizan, PGİ/MLM, Dersim Partizan, Yeni Demokrat Gençlik, DERİTEKS Avrupa Yakası Temsilciliği ve HDK Emek Meclisi’nin yolladığı mesajlar okundu.

Dayanışma etkinliğimize, PSAKD Kartal ve Ataşehir Şubeleri, DEDEF ve Anadolu Yakası Dersimliler Derneği yönetim kurulu üyeleri, Belediye-İş 2 No’lu Şube, Emekli-Sen üyeleri, Munzur Çevre Derneği, Mezopotamya Kültür Merkezi, İnşaat-İş Sendikası, şehit ve tutsak aileleri, Yeni Yaşam Gazetesi, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Kızılbayrak Gazetesi katılım sağladı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.