Ana Sayfa Haberler Yüzbinler Diyarbakır Newrozu’nda buluştu: Tecriti kıracağız!

Yüzbinler Diyarbakır Newrozu’nda buluştu: Tecriti kıracağız!

HABER MERKEZİ- Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından örgütlenen Newroz, bu yıl “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla gerçekleştiriliyor.

Diyarbakır’da yüz binlerce kişiyi bir araya getiren Newroza; 134 gündür PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve hapishanelerde süren direniş damgasını vurdu. Newroz alanını dolduran yüzbinler, program öncesi halaylar çekti.

Alanı dolduran halk, saygı duruşu ardından “Bijî Serok Apo”  “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindana” ve “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganlarını haykırdı.

‘AMED NEWROZ’DUR’

Saygı duruşu ardından Newroz Tertip Komitesi Başkanı Garip Kandemir, “Amed Newroz’dur” diyerek halkı selamladı. Kürt halkının binlerce yıldır bu coğrafyada yaşadığını ifade eden Kandemir, “Bu yürüyüş özgürlük yürüyüşüdür. Binlerce selam olsun bu meydana. Tarihi günlerden geçiyoruz. Bir yandan seçim diğer yandan Ortadoğu’da yaşanan siyasi krizler. Bir an önce bu tehlikeli durumdan çıkılmalıdır” dedi.

Tutuklu HDP’nin önceki belediye Eşbaşkanları ve milletvekilleri, tutuklu DBP’li belediye Eşbaşkanları ve hapishanelerde açlık grevi direnişindeki tutsakların isimleri okundu. Okunan isimler tek tek alkışlandı.

ULUSAL BİRLİK ÇAĞRISI

“Kürt halkı birliğini sağlamalıdır. Kürt Ulusal Birliği’ni sağlamalıdır. Eğer sağlasaydık, Kürt Halk Önderi bugün tecrit altında değildi. Kimse Kerkük’ü, Efrîn’i işgal edemezdi. Her şey ortada, birliği sağlamalıyız. Tek eksiğimiz birlik. HDP, Kürt partileri ile ittifak sağladı. Bu tarihidir denildi.

Kürt partilerinin temsilcileri  tek tek sahneye çıkarak mesajlarını verdi. 

EŞBAŞKAN ADAYLARI: BU MEYDAN DİRENEN MEYDANDIR

HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye eşbaşkan adayları sahneden yüzbinleri selamladı. Newroz alanını dolduran yüzbinleri selamlayan HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Selçuk Mızraklı, “Newroz aydınlıktır, uyanıştır, özgürlük ateşlerinin yakıldığı gündür. Bu ateşi binlerce yıl önce Kawa’dan devir aldık. Bu ateş umut oldu. Eşbaşkanımız Gültan Kışanak, ‘Umudumuz özgür gelecekte. Bize umutsuzluk yakışmaz, biz Amed’iz, Amed biziz’ demişti. Bu Newroz umuttur, bu meydan direnen meydandır. Bu meydanlardan haykırıyoruz; biz Mezopotamya’yız, biz Amed’iz mutlaka ama mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık da yüzbinlerin Newroz’unu kutlayarak, “Leylaların, Nasırların Newroz’u kutlu olsun. Yolunuz açık olsun” dedi.

Kutlamada, sanatçılar Bajar, Pınar Aydınlar, Koma Pel’in sahne aldı.

Pınar Aydınlar`ın seslendirdiği kürtçe, türkçe marşlardan biri olan “Benim Meskenim Dağlardır” Marşına binlerce insan coşkuyla katılarak eşlik etti.